Strona główna 0_Slider Mariusz Kędzierski z Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”

Mariusz Kędzierski z Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”

3

Mariusz Kędzierski, związany ze Świdnicą artysta plastyk, zostanie uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego śląska „Silesia”. Prestiżowe wyróżnienie przyznaje samorząd województwa dolnośląskiego. Dzisiaj uchwałę w tej sprawie przyjął Sejmik Dolnośląski.

Z inicjatywą wyszedł Jacek Iwancz, radny sejmiku ze Świdnicy, a pod wnioskiem podpisała się grupa radnych zarówno z Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Nagroda jest przyznawana twórcom i instytucjom i ma charakter nie tylko symboliczny. Artysta ze Świdnicy otrzyma 10 tysięcy złotych.

Laudację, prezentującą dorobek Mariusza Kędzierskiego przygotowała Mariola Mackiewicz, nauczycielka II  LO im. Banacha w Świdnicy:

Mariusz Kędzierski ( ur.10 listopada 1992 r. w Świdnicy) – artysta – rysownik, grafik i mówca motywacyjny o wielkiej sile przekonywania. Przyszedł na świat z wadą rozwojową rąk, ale mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Świdnicy ( gdzie uczęszczał do II LO im.S.Banacha i organizował w Galerii Fotografii swoje pierwsze wystawy). Obecnie mieszka we Wrocławiu i tam również jest postacią rozpoznawalną, wkomponowaną w środowisko artystyczne, gdyż jego  prace powstają w różnych kulturotwórczych punktach stolicy Dolnego Śląska i są podziwiane przez mieszkańców oraz turystów. Warto dodać, że Mariusz mocno identyfikuje się ze swoim miejscem pochodzenia, tzw. małą ojczyzną, bo stąd czerpie inspiracje do tworzenia, a kontakt z ludźmi traktuje jako ważne źródło energii potrzebnej do dalszych działań. Ten artysta fascynuje, przyciąga i magnetyzuje swym niezwykłym talentem oraz pracowitością.Dlatego stał się już bohaterem artykułów prasowych ( tekst ” Żyjąc bez rąk” we wrocławskiej „Gazecie Wyborczej” z 21 VIII 2017 r., programów i audycji zrealizowanych choćby przez: Polskie Radio Wrocław (2013 r.), TVN 24 (2012 r.) czy Polsat (2017r.). We wszystkich publikacjach grafik promuje Dolny Śląsk, zapraszając dziennikarzy i realizatorów do swej świdnickiej szkoły, pokazując miasta ( Jaworzyna Śląska, Świdnica, Wrocław) i instytucje, które wspierały go w drodze do sukcesu. Mariusz realizuje piękną życiową zasadę: „skoro tyle otrzymałem od innych, to i ja mogę z siebie dawać wiele”. Między innymi dlatego  kilka lat temu wyruszył z międzynarodowym projektem ” Mariusz rysuje”, a przy tym odwiedził wiele stolic europejskich, gdzie promował się jako artysta dolnośląski pokonujący bariery.

Mariusz Kędzierski ma świetny kontakt z młodymi ludźmi i chętnie uczestniczy w spotkaniach z nimi, by przekonywać ich, że bariery ograniczające rozwój człowieka tak naprawdę tkwią w jego głowie. Słuchaczy swych prelekcji zjednuje empatią, skromnością oraz otwartością, toteż słuchany jest z uwagą i traktowany jako autorytet, o co w dzisiejszych czasach trudno.

Od 10 lat konsekwentnie i z uporem rozwija pasję i umiejętności rysownicze, co sprawiło, że odniósł wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, konkurując najczęściej z artystami pełnosprawnymi, co dawało mu szczególny powód do satysfakcji.W ostatniej dekadzie brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Turcji. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Hongkongu, Nowej Zelandii i Australii.

Jego hiperrealistyczne portrety od kilku lat podbijają serca pasjonatów sztuki na całym świecie. W 2013 roku w Wiedniu zajął drugie miejsce w konkursie Best Global Artist Vienna 2013 podczas Vienna Showcase 2013. W 2015 roku wyruszył w podróż po Europie, by inspirować ludzi poprzez sztukę. Rysował na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten pod patronatem Miasta Świdnica. O jego siedemnastodniowej podróży, podczas której pokonał ponad 12 000 km, rozpisywał się największe światowe media, dzięki czemu historię Mariusza poznało około 120 000 000 ludzi na świecie. Za tę podróż otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie „Człowiek Bez Barier 2015” ( w kapitule którego członkinią honorową była żona Prezydenta RP p.Agata Kornhauser-Duda). W 2016 roku został pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił jako mówca motywacyjny podczas dużej konferencji w Azji (Tajpej, Tajwan). W 2017 roku pojawił się na liście 100 Najbardziej Wpływowych Polaków z Niepełnosprawnością. W 2017 roku, dzięki współpracy z jedną z dolnośląskich firm, udało mu się wyjechać do Nowego Jorku, by tam walczyć o artystyczne marzenia. Dzięki temu wyjazdowi w maju 2018 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Mariusza w jednej z nowojorskich galerii – Caelum Gallery na Manhattanie. W listopadzie 2018 roku wygrał nagrodę „Best Global Artist 2018” w kategorii „Realizm”, a także główną nagrodę dla artysty roku na świecie „Best Global Artist 2018”,który nazywany jest Oscarem dla grafików. Warto podkreślić, że zwycięzca pokonał uczestników konkursu o pełnej sprawności. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w Dubaju. Partnerem wyjazdu było Miasto Świdnica.

W 2019 roku artysta zwyciężył w konkursie „Global Love of Lives” – nagroda przyznawana jest na Tajwanie od ponad 20 lat ludziom, którzy mają znaczący wpływ na kształtowanie aspiracji przyszłych pokoleń na świecie. Dotychczas rozdano ponad 350 medali ludziom z 59 krajów. Mariusz dostanie ten medal jako pierwszy Polak.

Poprzedni artykułNie ma mocnych na niszczejący w centrum miasta samochód?
Następny artykułCoraz bliżej ostatecznych rozstrzygnięć. Znamy już pary 1/8 finału