Strona główna Wydarzenia Jaka podłoga będzie odpowiednia na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga będzie odpowiednia na ogrzewanie podłogowe?

0

Ogrzewanie podłogowe pozwala nie tylko zadbać o lepszy rozkład temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ale również zapewnia sporą oszczędność podczas sezonu grzewczego. Warto jednak wiedzieć o tym, że zastosowanie takiego rozwiązania ma sens wyłącznie przy odpowiednim wykończeniu podłogi, bowiem niewłaściwy dobór materiałów może niemal całkowicie uniemożliwić czerpanie korzyści z założonej instalacji. Jaki rodzaj podłogi wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Czy podłoga drewniana okaże się dobrą opcją, jeśli planujemy montaż ogrzewania podłogowego? Podpowiadamy.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe
Najczęściej wybieranym wariantem przy ogrzewaniu podłogowym jest wykończenie oparte na marmurze lub granicie. Materiały te charakteryzują się właściwościami, które korzystnie współgrają z założoną instalacją. Płytki granitowe oraz marmurowe bardzo dobrze przewodzą ciepło i są przy tym niezwykle trwałe. Spore wątpliwości budzi natomiast podłoga drewniana. Dlaczego?

Drewno jest materiałem mającym mniejszą przepuszczalność cieplną, a do tego kurczliwym. Każda zmiana temperatury powoduje zmianę jego objętości. Kiedy jest zimno, może nie przewodzić ciepła tak dobrze, jak kamień, z kolei przy wyższych temperaturach uzasadnione mogą być obawy o jego uszkodzenie (np. pęknięcia). Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z pomysłu wykończenia podłogi drewnem.

Czy słusznie? Nie do końca! Opisana sytuacja dotyczy podłóg z litego drewna. Kluczem jest w tym wypadku ograniczenie „pracy” drewna. Znakomicie sprawdzi się tu deska trójwarstwowa o krzyżowej konstrukcji, która może zostać zamontowana bez użycia kleju. Warto podkreślić, że tego rodzaju konstrukcji nie stosuje się w przypadku podłóg litych.

Deska na ogrzewanie podłogowe
Czołowym producentem trójwarstwowych podłóg drewnianych jest Barlinek. Wykonana w 100% z naturalnego surowca Deska Barlinecka, oprócz doskonałej stabilności, została wyposażona w zamek bezklejowy typu „click” znacznie ograniczający „pracę” drewna, a tym samym wpływ na surowiec parametrów takich jak wilgotność czy temperatura. Dzięki temu nowoczesnemu, a przy tym niezwykle praktycznemu, rozwiązaniu podłogi Barlinka będą najlepszym wyborem zarówno do zamontowania na elektrycznym, jak i wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Parametry techniczne Deski Barlineckiej:

  • Grubość: 14 mm
  • Opór cieplny: 0,1 m2 K/W
  • Przewodność cieplna: 0,14 W/mK

Zdjęcie: Dąb Raisins Medio – Barlinek

/Artykuł sponsorowany/