Strona główna 0_Slider Jak wyglądało życie codzienne w roku 1989? Fundacja „Krzyżowa” szykuje wystawę i...

Jak wyglądało życie codzienne w roku 1989? Fundacja „Krzyżowa” szykuje wystawę i czeka na fotograficzne wspomnienia!

0

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowuje wystawę z okazji 30. rocznicy wydarzeń roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej częścią będzie „rodzinny album wolności”. Organizatorzy zapraszają do współtworzenia z nimi tej ekspozycji i przesyłania zdjęć (w formie skanów, odbitek, kopii), na których uwiecznione są sceny życia codziennego w 1989 roku.

Organizatorzy podkreślają, że dzięki wykorzystaniu zdjęć z rodzinnych archiwów uda im się przygotować jeszcze ciekawszą wystawę, która pokaże młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie codzienne w roku 1989. „Jesteśmy bardzo ciekawi życia codziennego i niezwykłych momentów tego przełomowego roku. Dlatego też prosimy o dodanie do zdjęcia krótkiej historii lub komentarza” – dodaje dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator projektu.

Zdjęcia można przesyłać do 20 września na adres [email protected].

Wystawa prezentowana będzie przed Pałacem w Krzyżowej od listopada do końca grudnia 2019. Stanowi ona część międzynarodowego projektu edukacyjnego „30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”, którego celem jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 – roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna – w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wystawa nie jest jedynym działaniem w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia. W lutym pracownicy Fundacji „Krzyżowa” i słowackiej organizacji Post Bellum nagrywali wywiady ze świadkami historii. Rozmowy prowadzone były m.in. z mieszkańcami Krzyżowej, Świdnicy oraz Wrocławia, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach opozycji antykomunistycznej, wyborach czerwcowych oraz angażowali się w proces pojednania polsko-niemieckiego. Wywiadów udzielili m.in.: bp. Ryszard Bogusz, Maria Woś, Janusz Witt, Adolf Juzwenko, Bolesław Marciniszyn oraz Rafał Bubnicki.

/Fundacja „Krzyżowa”, opr. mn/

Poprzedni artykułZaginęła kotka
Następny artykuł57-latek wpadł z lewym tytoniem [FOTO/VIDEO]