Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gołąb Pokoju dla Teresy Mazurek od burmistrza Lampertheim

Gołąb Pokoju dla Teresy Mazurek od burmistrza Lampertheim [FOTO]

0

1 września z udziałem międzynarodowych delegacji władze miasta Lampertheim uczciły 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym dniu w jednej z sal ratusza została otwarta wystawa „Odrzucając kłamstwo” z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku. – Lekcje II wojny światowej wzywają nas do solidarności i uświadomienia sobie, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokój to pojęcie ważne, ale nader kruche, o które musimy dbać i bez ustanku pielęgnować – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Na rocznicowe obchody do niemieckiego miasta Lampertheim przybyli goście z partnerskich gmin: Maldegem, Adrii, Dieulouard oraz gminy Świdnica. Główne uroczystości rozpoczęła ekumeniczna modlitwa w kościele św. Łukasza przy współudziale samorządowców. W nabożeństwie upamiętniającym ofiary II wojny światowej wołanie o pokój na świecie wypowiadane było w kilku językach.

Kolejnym punktem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było otwarcie wystawy „Odrzucając kłamstwo” (auf Deutsch In der Wahrheit leben) w wersji objazdowej, która powstała dzięki Stowarzyszeniu Kreisau-Initiative. Po raz pierwszy została pokazana w Berlinie w 2004 r. w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych z okazji 60 rocznicy próby zamachu na Hitlera. Ta opowieść ma służyć pamięci, edukacji i kształtowaniu obywatelskich postaw nie tylko wśród Polaków i Niemców, ale nas wszystkich. Ma również uświadomić i przestrzec kolejne pokolenia przed zniszczeniami jakie niosą za sobą wojny i jakie są ich konsekwencje.

Tylko razem, na gruncie dobrego sąsiedztwa możemy rozwiązywać problemy te małe, ale i te duże. Jestem przekonana, że więzi i przyjaźnie, które zostały i zostaną zawiązane podczas wielu wzajemnych spotkań pomiędzy mieszkańcami naszych miast partnerskich, będą procentowały kolejnymi cennymi inicjatywami. Bowiem tylko kontakt osobisty między ludźmi różnych narodowości i regionów prowadzi do pokoju, lepszego zrozumienia, do przełamywania uprzedzeń i lepszego poznania siebie nawzajem. Budując przyszłość Europy i świata, nie zapominajmy o przeszłości – podkreślała wójt gminy Świdnica.

Od kilkunastu lat wystawa gości w kolejnych miastach Europy, a odwiedzający ją mieszkańcy mają żywą lekcję historii tamtych wydarzeń i cenną wskazówkę na przyszłość – życie oparte na prawdzie i pokoju. Tym razem zawitała do partnerskiego miasta Lampertheim, a głównym prelegentem wystawy była Annemarie Franke – członek Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W tym dniu burmistrz Goffried Störmer wręczył Teresie Mazurek GOŁĘBIA POKOJU, a władze miasta Lampertheim uhonorowały medalami partnerstwa: Margid Selb, Ditera Meyer, Teresę Mazurek i Reginę Adamską.

Uroczystości w Lampertheim były również okazją do spotkania się z bratankiem Ojca Jezuity Alfreda Delpa – pastorem Fritzem Delp, na co dzień pracującym w mieście Worms oraz z mieszkańcami, którzy w ostatnich latach odwiedzili gminę Świdnica.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPrzewodniczący nazwał mieszkańca „skur*ielem”. Domagają się jego rezygnacji
Następny artykułKierował tirem mając 2,7 promila. W kabinie odnaleziono dwie butelki wódki