Strona główna 0_Slider Siedlimowice pachnące chlebem, czyli Festiwal Mąki po raz czwarty

Siedlimowice pachnące chlebem, czyli Festiwal Mąki po raz czwarty

0

Warsztaty ważenia piwa domowym sposobem, stoiska ze zdrową żywnością, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy chleb domowego wypieku “Chlebowzięci”, gry i zabawy dla najmłodszych oraz spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego to tylko niektóre atrakcje IV Festiwalu Mąki w Siedlimowicach, który zbliża się wielkimi krokami.

Już w sobotę, 7 września w młynie w Siedlimowicach wielkie święto mąki. Najważniejszym punktem święta już tradycyjnie będzie konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. Uczestnikami konkursu mogą być osoby wypiekające amatorsko chleb w warunkach domowych. Każdy miłośnik domowego wypieku może zgłosić jeden chleb o dowolnej gramaturze. Ocenie będzie poddawany smak, kolor i zapach, a także ogólne wrażenie Jury także będzie brało pod uwagę wrażenie ogólne chlebów. Ponadto po raz kolejny przyznana zostanie nagroda specjalna dla najlepszego piekarza z terenu gminy Żarów.

W tym roku wspólnie z żarowskim browarem Hoppy Lab zorganizowane zostaną warsztaty ważenia piwa domowym sposobem. Oczywiście będzie to piwo z siedlimowickiej pszenicy, a jego smak poznamy podczas kolejnego wydarzenia organizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie – Święta Dyni. Na Festiwalu Mąki nie zabraknie również doskonałych podpłomyków, ciast, bułeczek drożdżowych wypiekanych przez panią Iwonę Markiewicz, właścicielkę młyna w Siedlimowicach. Z kolei Bogdan Mucha, historyk z Żarowskiej Izby Historycznej zabierze nas w podróż w czasie. Poznamy ciekawe dzieje młyna w Siedlimowicach, a także przybliży nam historię zespołu pałacowo-folwarcznego w Siedlimowicach. Tradycją jest już że na Festiwalu Mąki pojawiają się również artyści. W ubiegłym roku gościliśmy muzyków z zespołu Tnatua, a podczas tegorocznej edycji zapraszamy wszystkich na monodram „Sprawa się rypła” w wykonaniu Ryszarda Dykcika z Teatru Bezdomnego, który zakończy tegoroczną edycję Festiwalu Mąki.

Festiwal Mąki w Siedlimowicach: 7 września 2019 roku w godzinach 14.00-19.00.

Regulamin konkursu “Chlebowzięci” dostępny jest na stronie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie i Urzędu Miejskiego w Żarowie.

/GCKiS, opr. mn/