Strona główna Wydarzenia Żarów Rowerowe Wakacje 2019 na półmetku

Rowerowe Wakacje 2019 na półmetku

0

Żarowski klub cyklistów „Old Spokes” przy GCKiS zaprasza do udziału w Rowerowych Wakacjach 2019, czyli cykl wycieczek rowerowych po okolicy. Kolejna wyprawa już 7 sierpnia!

Na poprzednią wycieczkę miłośnicy jednośladów wyruszyli do Mikoszowej i znajdującej się w jej pobliżu kopalni glin ogniotrwałych „Stanisław”. Pierwszym przystankiem żarowskich rowerzystów było lapidarium przy ul. 1 Maja, gdzie zgromadzono jest łącznie 17 nagrobków oraz 3 elementy kamienne pochodzące z nieczynnych cmentarzy znajdujących się w Gołaszycach, Łażanach, Pożarzysku, Przyłęgowie i Żarowie. Zbiór uzupełniają 4 monumentalne grobowce rodowe, m.in. Neugenbauerów i Klamtów. Ku pamięci dawnych mieszkańców Ziemi Żarowskiej ustawiono obelisk z pamiątkową tablicą, zawierającą napis w języku polskim i niemieckim. Uroczyste otwarcie i poświęcenie lapidarium miało miejsce 11 września 2010 roku. Skręcając za lapidarium w prawo cykliści „Old Spokes” wjechali na tzw. „dworską drogę”, łączącą Piotrowice Świdnickie z Łażanami. Tutaj ważnym punktem wycieczki był kamienny mostek oraz stary dąb

Jadąc dalej klubowicze dotarli do Łażan, gdzie zatrzymali się przy kościele filialnym pw. Bożego Ciała. Powstanie tej niewielkiej świątyni datowane jest na przełom XIII i XIV w. Mury zewnętrzne zdobią dwie kamienne płyty nagrobne z XVI wieku von Mühlheimów, barokowe epitafium z 1703 roku Otto von Nostitza oraz pamiątkowa tablica z 1569 roku. Na terenie przykościelnym znajduje się zachowany nagrobek Marie Mathilde von Pfeil-Burghauss z 1899 roku oraz hrabiego Friedricha Eduarda Adolfa von Pfeil-Burghauss z 1905 roku. W Łażanach cykliści „Old Spokes” podziwiali, znajdujące się nieopodal kościoła pozostałości pomnika z I wojny światowej, ruiny pałacu von Burghaussów oraz budynek dawnej szkoły ewangelickiej.

Z Łażan trasa prowadziła do Przyłęgowa, gdzie miejscem postoju był stojący na rozdrożu kamienny krzyż, w miejscu którego dawniej znajdował się pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej mieszkańców tej miejscowości. Dalej przez Mikoszową na odkrywkową kopalnię glin ogniotrwałych „Stanisław” w pobliżu Ruska. Kopalnia należy do przedsiębiorstwa JARO S.A. z Jaroszowa. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku we wsi zlokalizowany był obóz pracy przymusowej, w którym przetrzymywani byli więźniowie (m.in. polityczni) wykorzystywani do pracy przy wydobyciu gliny niezbędnej do produkcji materiałów ogniotrwałych w zakładach ceramicznych w Jaroszowie. Glinę lepszej jakości, białą, dostarczano stąd do Fabryki Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu. W latach 60-tych XX wieku, odnaleziono tutaj ślady osadnictwa ludzkiego sprzed ok. 440-370 tys. lat.

Na kolejną rowerową wyprawę klub „Old Spokes”  zaprasza 7 sierpnia 2019 roku. Zbiórka jak zawsze przy żarowskim GCKiS, ul. Piastowska 10A. Niepełnoletni uczestnicy wycieczki, muszą posiadać pisemną zgodę rodziców.

/Żarowska Izba Historyczna, opr. mn/

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułZapomniał o śniadaniu