Strona główna 0_Slider Polna Droga czeka na remont. Wiadomo, jakie plany ma miasto

Polna Droga czeka na remont. Wiadomo, jakie plany ma miasto

6

Chociaż na rozpoczęcie wyczekiwanej przez zmotoryzowanych przebudowy ulicy Polna Droga trzeba będzie jeszcze poczekać, świdnicki magistrat już teraz przygotowuje się do realizacji drogowej inwestycji. W planach jest nie tylko wymiana nawierzchni, ale także budowa ścieżki pieszo-rowerowej, przystanków autobusowych oraz rozbudowa parkingu przy bosmanacie.

31 lipca został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla przyszłej, drogowej inwestycji, wraz z uzyskaniem wszystkich wymaganych pozwoleń. To na razie bardzo wstępny etap przygotowań do remontu, jednak urzędnicy już teraz wyliczyli szereg rozwiązań, które powinny znaleźć się w zamawianym opracowaniu, a docelowo mają zostać zrealizowane podczas robót budowlanych.

Wśród wymagań znalazły się między innymi: zaprojektowanie dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych zjazdu z ulicy Polna Droga w rejonie skate-parku, zaprojektowanie obustronnych przystanków autobusowych wyposażonych w perony, chodnika wzdłuż zalewu Witoszówka, dwukierunkowej drogi rowerowej lub ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni asfaltowej na skarpie wzdłuż jezdni, a także przeanalizował możliwość zwiększenia ilości miejsc postojowych na parkingu na wysokości budynku bosmanatu, poprzez zmianę organizacji ruchu lub zwiększenie powierzchni istniejącego parkingu.

Parking przy bosmanacie nad zalewem Witoszówka

Ponieważ miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie zadania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, w projekcie przebudowy powinny znaleźć się także elementy poprawiające stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak: doświetlenie przejść dla pieszych lub przejazdów dla rowerzystów, wyniesione skrzyżowania, azyle lub wyniesione przejścia/przejazdy, aktywne oznakowanie lub sygnalizacja ostrzegawcza na przejściach/przejazdach.

Wybrany na drodze przetargu projektant będzie musiał także sporządzić oddzielne opracowanie dotyczące utwardzenia i oświetlenia drogi na tamie, łączącej ulicę Polna Droga z Osiedlem Słowiańskim, o co wielokrotnie apelowali mieszkańcy i radni.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński