Strona główna 0_Slider Otwarcie kładki wstęgowej przy muzyce filharmoników

Otwarcie kładki wstęgowej przy muzyce filharmoników

4

Nad Jeziorem Bystrzyckim już w najbliższy wtorek, 13 sierpnia zostanie otwarta kolejna atrakcja – wisząca kładka, łącząca brzegi jeziora, która powstała jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.

Nowa kładka, która powstała na miejscu dawnego mostu wiszącego, została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej.

Kładka to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł od 22,00 do 80,00 metrów i całkowitej długości prawie 126 metrów. Pomost, o wysokości konstrukcyjnej 0,32 metra i szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się do 4,90 metra w miejscach platform widokowych, został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Długość modularna elementu to 2 m, a kształt dostosowano do szerokości, uwzględniając lokalne poszerzenia kładki. Masa pojedynczych prefabrykatów wynosi od 1,6 do 3,9 tony. Żelbetowe prefabrykaty pomostu ułożone zostały na 4 linach nośnych. Kładka osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej.

Nie lada atrakcję stanowi wyposażenie kładki. Luneta pozwoli podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno. Ławki, posadowione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będziemy je słyszeć po naciśnięciu przycisku. Ciekawe jest także oświetlenie w balustradzie kładki z możliwością zmiany kolorów.

Całkowity koszt projektu 13.184989,29 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 7.274.018,40 zł. Sama rozbiórka starej  i budowa nowej kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim wydatkowano kwotę prawie 7,2 mln zł. W najbliższym czasie zostanie zakończone ostatnie zadanie projektu, czyli budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Stary most wiszący przed rozbiórką

Z okazji otwarcia nowej kładki na koncert zapraszają Gmina Walim i Hotel Maria Antonina. Początek 13 sierpnia o godzinie 19.00.Koncert poprowadzi Bartosz Żurakowski, a w programie m.in. Danny Elfman/Lalo Schifrin – Mission Impossible, G. Bizet – Uwertura do opery „Carmen”, M. Arnold – Most na rzece Kwai, E. Czerny – Melodie świata, J. Williams – Gwiezdne wojny cz. 1, 3, 5 i wiele innych melodii z listy hitów muzyki klasycznej i pop. Orkiestra ulokuje się na dolnym tarasie Hotelu Maria Antonina, wstęp jest bezpłatny.

Otwarciu mają towarzyszyć niespodzianki, na kładkę będzie można wejść dopiero po koncercie.

/Źródło Gmina Walim, opr. asz/

Poprzedni artykułW Witoszowie najlepsze Aliszki
Następny artykułCapella Cracoviensis w świdnickim Kościele Pokoju