Strona główna Kultura O tajemnicach i ciekawostkach z historii gminy Żarów

O tajemnicach i ciekawostkach z historii gminy Żarów

0

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na cykl wykładów historycznych związanych z gminą  Żarów.  Planowane są trzy spotkania edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, które zrealizujemy na terenach wiejskich Gminy Żarów.

Most w Łażanach. Zdjęcie ze strony labiryntarium.pl

Wykłady o historii Gminy Żarów poświęcone będą następującym tematom: „Tajemnice żarowskiej Silesii”, „Historia mostu żelaznego na rzece Strzegomce”, Krzyże pokutne na terenie Gminy Żarów”, które poprowadzą Maciej Wabik, Bogdan Mucha oraz Marek Zywer.

Podczas spotkania zostanie przeprowadzona prelekcja historyczna na jeden z trzech przedstawionych wyżej tematów, które zostaną omówione na podstawie prezentacji multimedialnej, ale także wybranych eksponatów, które codziennie można oglądać na żarowskim Regale pamięci.

Wydarzenia tematyczne odbędą się w świetlicach wiejskich trzech wiosek, które znajdują się na terenie Gminy Żarów. To tam oferta kulturalna nie jest bardzo rozbudowana, w przeciwieństwie do samego Żarowa, gdzie dzieje się sporo dobrych rzeczy – tłumaczy Tomasz Nycz z Inicjatywy B.

Czekają nas rozmowy i wspomnienia. Jeśli posiadasz w albumach rodzinnych fotografie, które mogą być przydatne w prelekcji, zabierz je ze sobą. Na miejscu skopiujemy zdjęcia, a oryginał zwrócimy w nienaruszonym stanie. Jeśli chcesz podzielić się innymi dokumentami, również weź je na spotkanie i buduj z nami: Wykłady o historii Gminy Żarów

– Chodzi o to, aby mieszkańcy naszej gminy sprawdzili rodzinne albumy, ponieważ często zdarza się tak, że zdjęcia z uroczystości rodzinnych, w drugim planie ukazują zabudowę miasta, które pod wpływem czasu zmieniły się lub całkowicie zniknęły z przestrzeni. Może posiadacie Państwo zdjęcia z wydarzeń z lat 70-tych, czasów PRL, powodzi, z żarowskich fabryk, które kiedyś budowały życie społecznie nie tylko w bramach zakładów, ale także poza nimi – dodaje Tomasz Nycz.

Projekt realizowany jest ze środków: Narodowy Instytut Dziedzictwa w programie: Wspólnie dla dziedzictwa. Organizatorzy: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Druk materiałów reklamowych: Agencja Reklamowa GEOSPACE. Partnerzy: Sołectwa wsi: Łażany, Kalno, Pożarzysko oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Kalinów” w Kalnie.

Wykłady o historii Gminy Żarów

21.08.2019 – 20:00
– Żarowska „Silesia”
– Kalno (Świetlica)
– Partner: Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Kalinów” w Kalnie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowska Izba Historyczna

22.08.2019 – 20:00
– Historia mostu żelaznego na rzece Strzegomce
– Łażany (Świetlica)
– Partner: Sołectwo wsi Łażany

23.08.2019 – 20:00
– Krzyże pokutne na terenie Gminy Żarów
– Pożarzysko (Świetlica)
– Partner: Sołectwo wsi Pożarzysko