Strona główna Wydarzenia Świdnica Hala na Zawiszowie będzie miała patrona

Hala na Zawiszowie będzie miała patrona

0

Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej zapadnie decyzja w sprawie nadania hali sportowo-widowiskowej na osiedlu Zawiszów imienia Haliny Aszkiełowicz-Wojno.

Wybierając Halinę Aszkiełowicz-Wojno – wybitną sportsmenkę o wyjątkowej osobowości – na patrona Hali Sportowo-Widowiskowej w Świdnicy upamiętniamy Jej szczególne zasługi dla Gminy Miasta Świdnicy. Od 1963 roku biorąc udział w wielu sezonach sportowych i reprezentując ówczesny Miejski Klub Sportowy „Polonia Świdnica”, jako podstawowa zawodniczka, w sposób znaczący przyczyniła się do popularyzacji sportu i siatkówki na terenie naszego miasta. Pod okiem znakomitego trenera i szkoleniowca, Tadeusza Ząbka osiągała bardzo wysokie wyniki sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych – tłumaczą pomysłodawcy inicjatywy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Razem z drużyną ze Świdnicy została mistrzynią Polski juniorek w 1964 i 1965 roku. Była wicemistrzynią Europy z 1967 roku, brązową olimpijką z Meksyku z 1968 roku, brązową medalistką Mistrzostw Europy w 1971 roku. W 1972 roku przeszła do Odry Wrocław. W latach 1978-1980 reprezentowała barwy włoskich zespołów Salom Bergamo i Volley Potentino. Polski Komitet Olimpijski w Warszawie wyróżniając osiągnięcia Haliny Aszkiełowicz-Wojno umieścił jej sylwetkę wśród największych gwiazd Polskiego Sportu. W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie znalazła się w gronie laureatów 48. Konkursu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego – wyliczają.

Jak podkreślają pomysłodawcy, po zakończeniu kariery Aszkiełowicz-Wojno propagowała ruch olimpijski oraz siatkówkę, integrując środowisko sportowe i olimpijskie Dolnego Śląska. Brała też udział w licznych spotkaniach z młodzieżą i sprawowała funkcję wiceprezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. W 2016 roku Halina Aszkiełowicz-Wojno otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

Nadając imię Haliny Aszkiełowicz-Wojno Hali Sportowo-Widowiskowej oddajemy hold szczególnemu obywatelowi Miasta Świdnicy, by pamięć o Niej trwale w kolejnych pokoleniach mieszkańców gminy. Pozytywne opinie w sprawie nadania imienia wydały: Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej, Wydział Edukacji, Wydział Promocji, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Rada Sportu – podsumowano uzasadnienie.

/mn/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułUchwała alkoholowa do zmiany. Przedsiębiorcy czekają na decyzję radnych