Strona główna Wydarzenia Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych – co trzeba wiedzieć?

Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych – co trzeba wiedzieć?

0

Charakterystyczne baterie słoneczne na dachach domów są odpowiedzią odbiorców prądu na potrzebę jego produkcji w zgodzie ze środowiskiem. Energia elektryczna powstająca w panelach fotowoltaicznych czerpie ze światła słonecznego, przekształcając je w prąd do zasilania urządzeń domowych. Panele błędnie utożsamiane są z kolektorami słonecznymi, które dodatkowo mogą podgrzewać wodę w instalacji domowej. Co powinien wiedzieć inwestor przed zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych do zasilania swojego domu?

Fotowoltaika – jak wytwarzany jest prąd?
Sama fotowoltaika to nic innego, jak przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną. Krzem obecny w fotoogniwach wytwarza napięcie pod wpływem naświetlania – jedno ogniwo jest w stanie wytworzyć napięcie około 0,5 V. Łącząc je w moduły fotowoltaiczne można uzyskać od 30 do 120 watów mocy szczytowej. Elementy odpowiedzialne za pracę panelu okryte są specjalną obudową, która chronić ma je przed wilgocią, korozją, czy zanieczyszczeniami. Poza panelami układ fotowoltaiczny składa się z inwertera, który odpowiedzialny jest między innymi za przetwarzanie prądu stałego na przemienny – jego częstotliwość wynosi wówczas 50 Hz. Dużą zaletą energii elektrycznej wytworzonej w ten sposób jest możliwość jej magazynowania w przystosowanych do tego akumulatorach. Wówczas można ją czerpać w dowolnym momencie.

Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne
Najczęściej inwestorzy prywatni decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych na swoim domu ze względu na wymierne oszczędności. Energia wytworzona przez panele jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców domu na prąd, a ewentualne nadwyżki można odsprzedać właściwemu przedsiębiorstwu energetycznemu. Instalacja paneli nie oznacza całkowitego zrezygnowania z poboru energii elektrycznej od dotychczasowego dostawcy – w polskich warunkach najczęściej zimą produkowana jest niewystarczająca ilość prądu, którą trzeba pobrać od dostawcy. Co jednak najważniejsze, montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga zmian w konstrukcji domu, a instalacja o mocy nieprzekraczającej 40 kW pozwala na budowę bez jakichkolwiek pozwoleń. Oprócz tego warto wiedzieć, że sprzedaż nadwyżki prądu nie wymaga prowadzenia firmy – umowę z przedsiębiorstwem energetycznym może podpisać również osoba fizyczna, dzięki czemu może rozliczać się na prostej zasadzie – w systemie upustów bez problemu odbierając otrzymaną energię z sieci.

Panele fotowoltaiczne w Polsce
Jednakże co z samą opłacalnością inwestycji? Czy koszty poniesione w związku z zakupem paneli fotowoltaicznych, ich montażem i konserwacją zostaną zwrócone? W Polsce okres zwrotu inwestycji szacowany jest na nawet 7 lat. Wszystko dzięki znacznym obniżkom cen instalacji w ostatnich latach, podwyżkom cen prądu i ogłoszonemu niedawno programowi „Mój Prąd”, który pozwala uzyskać dotację w wysokości 5 tys. zł na każdą instalacją fotowoltaiczną. Tak, każdą! Jedyne obwarowanie to jej moc – instalacja przeznaczona dla domu jednorodzinnego musi mieć od 2 do 10 kWp mocy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUlewa nad Świdnicą. Zalane ulice, powalone drzewa [FOTO]
Następny artykułTrudna lekcja tolerancji. O LGBT w Świdnicy [FOTO/VIDEO]