Strona główna 0_Slider Święto liliowców w wojsławickim Arboretum

Święto liliowców w wojsławickim Arboretum

0

Początek lipca w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego to czas pełni kwitnienia liliowców. 7 lipca odbędzie się XIV HEMEROmania – spotkanie entuzjastów tych roślin.

Wojsławicka kolekcja liliowców od roku 2002 jest systematycznie rozwijana i jako jedyna tego typu w Polsce w 2011 roku uzyskała status Narodowej Kolekcji, a w 2015 roku – Ogrodu Pokazowego American Hemerocallis Society. Obecnie posiada ponad trzy tysiące gatunków i odmian i co roku sadzonych jest około 100 nowych odmian.

W programie niedzielnej imprezy, oprócz kiermaszu roślin czynnego od godziny 9.00, znalazły się też wystawy i pokazy florystyczne. Tym razem będzie można podziwiać „liliowce z oczkiem” także podczas spaceru z przewodnikiem dr Jolantą Kozłowską-Kalisz i dr Małgorzatą Gębalą. Podczas pokazów florystycznych prowadzonych przez dr hab. Agnieszkę Krzymińską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie można skorzystać z porad i konsultacji specjalistów. Plebiscyt pozwoli wybrać najpiękniejszy kwiat liliowca polskiej hodowli. Jako że rośliny te mają długą historię, od wieków uprawiane były m.in. w Chinach i Japonii, gdzie ceniono je także jako rośliny lecznicze i jadalne, podczas wykładu, który rozpocznie się o godz. 10.00, znany farmaceuta i hodowca liliowców zaprosi na wykład i degustację pod hasłem „Liliowce w kuchni i medycynie”.

Na zakończenie, o godz. 16.00 rozpocznie się koncert „Zaczarowany ogród”. W wykonaniu zespołu ARTRIO usłyszymy cykl utworów z gatunku New Age, nordyckiej muzyki folkowej oraz celtyckiej, w opracowaniu na trio harfowe, gdzie harfa, skrzypce i wiolonczela naśladują naturalne dźwięki i odgłosy przyrody.

W Arboretum teraz w pełnej krasie są również japońskie tawuły, dziurawce i cieniolubne paprocie, perukowce oraz tawułki, a wspaniałym zapachem cieszą lawendy, róże i lipy.

Więcej informacji na stronie Arboretum w Wojsławicach.

/Arboretum Wojsławice w Niemczy – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, opr. mn/

Poprzedni artykułPrzyszli piloci i spadochroniarze na świebodzickim lądowisku
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Peron dworca Świdnica Miasto