Strona główna Wydarzenia Soczewki kontaktowe na start – wybór, zakup i początek noszenia

Soczewki kontaktowe na start – wybór, zakup i początek noszenia

0

Soczewki kontaktowe – co musisz wiedzieć na start?

Woman with contact lens on finger, healthcare concept

Powodem zainteresowania ofertą soczewek kontaktowych jest najczęściej wada wzroku, wymagająca korekcji. W przypadku wystąpienia miopii, czyli krótkowzroczności, hiperopii (nadwzroczności), astygmatyzmu lub związanych z wiekiem zmian, powodujących pogorszenie się widzenia z bliska (prezbiopię), należy wybrać sposób zastosowania odpowiedniej metody, pozwalającej na prawidłowe widzenie. Poza soczewkami kontaktowymi, można używać okularów, które zaleca lekarz okulista. Soczewki kontaktowe są jednak wygodniejsze od okularów, szczególnie sprawdzają się u osób, prowadzących aktywny tryb życia. Sportowcy, wybierający soczewki kontaktowe nie muszą odczuwać dyskomfortu, związanego z zachowaniem ostrożności ze względu na okulary.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są wytworami, pierwotnie produkowanymi ze szkła, później z hydrożelu, obecnie mają formę silikonowo-hydrożelowych płatków, różniących się rozmiarem i właściwościami. Ze względu na przeznaczenie, soczewki kontaktowe dzielą się na:

  • soczewki kontaktowe korekcyjne – o funkcji korygującej wzrok. Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe korekcyjne pozwalają skorygować wadę wzroku. Są praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Nie ograniczają zakresu ruchu oraz pola widzenia. Nie parują. Korekcyjne soczewki, podobnie jak okulary, odpowiednie są przy krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmie – soczewki toryczne oraz progresywne, stosowane przy prezbiopii, czyli związanych z wiekiem zaburzeniach podczas patrzenia na przedmioty w bliskiej odległości.
  • soczewki kontaktowe kosmetyczne, nieposiadające działania korekcyjnego, wpływające bezpośrednio na zmianę koloru tęczówki. Soczewki kosmetyczne również powinny zostać dobrane przez specjalistę, aby uniknąć dyskomfortu i podrażnień, spowodowanych błędnie dobranym rozmiarem soczewek.
  • soczewki kontaktowe lecznicze, stosowane jako opatrunek w przypadku ubytków rogówki lub po zabiegach korekcji wzroku lub po urazach.

Soczewki kontaktowe pozwalają oku oddychać. Dzięki doskonale dobranym materiałom, zapewniającym duży udział wody w składzie soczewek (wahający się od 30 do 70% w zależności od rodzaju soczewek), są one tlenoprzepuszczalne, co powoduje wysoki komfort użytkowania oraz zachowanie odpowiednich warunków dla narządu wzroku.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje soczewek 

Soczewki kontaktowe dzielą się nie tylko ze względu na sposób oddziaływania, ale na czas użytkowania oraz sposób ich użycia. Wyróżniamy soczewki:

  • noszone przez kilkanaście godzin w ciągu doby (na czas snu zdejmowane są oraz wkładane do płynu czyszczącego),
  • noszone przez całą dobę przez zakładany okres użytkowania.

Ze względu na czas, dedykowany na użycie soczewek, dzielimy je na soczewki kontaktowe:

Soczewki kontaktowe jednodniowe są zdecydowanie najbardziej higienicznym produktem, pozwalającym uniknąć powikłań, jednak większe jest ryzyko mikro uszkodzeń, mogących powstać podczas wymiany soczewek.

Wskazówki na temat obsługi i pielęgnacji soczewek kontaktowych

Zakładanie soczewek kontaktowych oraz ich zdejmowanie stanie się z czasem czynnością rutynową, która nie będzie pochłaniała wiele czasu, początkujący użytkownicy powinni jednak zaplanować sobie o poranku dłuższy moment na założenie soczewek. Przed założeniem soczewek zawsze należy ocenić elastyczność i czystość. Jeżeli używamy soczewek kontaktowych, jednodniowych, po ich wyjęciu wyrzucamy je. W przypadku soczewek wielorazowych ważne jest, aby dokonać prawidłowego oczyszczenia soczewek i przechowywać je w odpowiedni sposób. Soczewki kontaktowe dezynfekujemy specjalnym płynem. Pojemnik, w którym soczewki przechowujemy powinien być wypełniony czystym płynem dezynfekcyjnym do soczewek, natomiast same soczewki czyścimy również tym płynem, delikatnie pocierając je, umieszczone w zagłębieniu czystej, osuszonej dłoni. Nie należy myć soczewek wodą z kranu.

Jaki jest koszt soczewek kontaktowych?

Najtańszą opcją jest użycie rocznych soczewek kontaktowych, jednak ze względu na niską tlenoprzepuszczalność są one coraz mniej powszechne. Podobnie jest w przypadku soczewek kontaktowych trzymiesięcznych. Obecnie kładzie się nacisk na zdrowie i komfort narządu wzroku, zapewniając wysokie standardy, wiążące się z jak największą zawartością wody w składzie soczewek. Z tego względu najbardziej odpowiednie są soczewki kontaktowe, stosowane krótko. Optymalnym rozwiązaniem, łączącym ekonomię z prozdrowotnymi właściwościami jest zakup soczewek miesięcznych. Opakowanie, zawierające trzy pary takich soczewek, to koszt kilkudziesięciu, do stu złotych. Różnice cenowe dotyczą również rodzaju soczewek. Najkorzystniej plasują się soczewki dla osób, które wymagają korekty krótkowzroczności lub nadwzroczności. Drożej zapłacimy za soczewki toryczne oraz dla osób, które po 40. roku życia mają problem z wyraźnym widzeniem. Koszt soczewek jest bardzo zróżnicowany, można wybierać wśród wielu ofert, spośród których można dobrać najbardziej korzystną dla siebie. Okulary również stanowią koszt, jednak soczewki zdecydowanie wygrywają komfortem użytkowania. Możesz też wiele zyskać korzystając z promocji dostępnych na stronie https://www.kontaktowe.pl/19-promocje.

Pamiętaj: kupuj soczewki kontaktowe wyłącznie w sprawdzonych sklepach np. na stronie https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe.

Salony Optyczne Online sp. z o.o.
ul. Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie

Telefony:
+48 801 103 206
+48 76 870 32 20
+48 502 304 150

Kontakt e-mail: sklep@kontaktowe.pl

/Artykuł sponsorowany/