Strona główna 0_Slider Przekonali się do pomysłu kwietnych łąk. Jedna powstanie w Parku Młodzieżowym

Przekonali się do pomysłu kwietnych łąk. Jedna powstanie w Parku Młodzieżowym

3

Świdnica, wzorem innych polskich miast, chce przetestować pomysł tworzenia kwietnych łąk zamiast klasycznych trawników. Niewymagająca intensywnego podlewania, ani częstego koszenia, kwietna łąka w pierwszej kolejności mogłaby powstać w przeznaczonym do rewitalizacji Parku Młodzieżowym.

Łąka kwietna w Rybniku (fot. UM Rybnik)

W ostatnim czasie na tworzenie kwietnych łąk postawiono w pobliskim Wałbrzychu, urządzają je także kolejne miasta Górnego Śląska. – Wskazówki specjalistów mówią jednoznacznie, że nasz ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Pszczoły i inne owady zapylające giną ze względu na brak pokarmu, łąka przywraca do życia zapylacze. Ponadto na łące może zamieszkać około 300 gatunków zwierząt: owadów, małych ssaków, gadów, płazów i aż 60 gatunków roślin, te wartości są nie do przecenienia przyrodniczo – mówi Joanna Kotynia-Gnot z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, gdzie rozważane jest tworzenie nowych łąk zamiast zwykłych trawników.

Jak wskazują urzędnicy tamtejszego magistratu, łąki nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, nie wymagają intensywnego podlewania ani częstego koszenia, co z kolei oszczędza pieniądze miasta. – Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że łąka nie tylko pięknie wygląda ale pozwala też na duże oszczędności – dodaje Kotynia-Gnot.

Łąka kwietna przy al. de Gaulle’a w Wałbrzychu (fot. Roman Szełemej/UM Wałbrzych)

Od dawna o zastosowanie podobnego rozwiązania apelował świdnicki radny Marcin Paluszek, który pod koniec maja złożył w tej sprawie interpelację. – Sterylne trawniki miejskie wymagają koszenia nawet kilkanaście razy w roku. Utrzymanie ich w dobrym stanie generuje duże koszty. Z tego powodu wciąż w mieście wiele terenów, placów i pasów trawy pozostaje zaniedbanych. Łąki kwietne mogą stanowić doskonały element urozmaicający krajobraz świdnickiej zieleni. Niskim kosztem można doprowadzić do nasadzenia łąk kwietnych, prezentujących wysoki poziom estetyczny i wartość ekologiczną – stwierdził Paluszek.

Jak się okazało, jest szansa na świdnicki eksperyment z kwietnymi łąkami. – Założenie łąki kwietnej jest zaplanowane na terenie Parku Młodzieżowego, który będzie rewitalizowany w ramach zadania „Rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy” – stwierdził wiceprezydent Jerzy Żądło, odpowiadając na propozycję radnego.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułW Świdnicy najlepsi okazali się wrocławianie
Następny artykułSkradziono rower. Właściciel prosi o pomoc