Strona główna 0_Slider Powiat świdnicki zagrożony suszą. Rolnicy mogą składać wnioski

Powiat świdnicki zagrożony suszą. Rolnicy mogą składać wnioski

0

Obszary rolne na terenie wszystkich gmin powiatu świdnickiego znalazły się wśród obszarów zagrożonych suszą. Wykaz opublikował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB).

Zdjęcie ilustracyjne

– Państwowy Instytut Badawczy opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski, a w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W szóstym okresie raportowania, od 11 maja do 10 lipca 2019 roku stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski, również na terenie województwa dolnośląskiego. Susza ogłoszona została na glebach kategorii gleb I: zboża jare, kukurydza na ziarno i kukurydza na kiszonkę, rzepak, rzepik i krzewy owocowe oraz na kategorii gleb II: rzepak i rzepik. Na terenie gminy Żarów suszą objęte są następujące uprawy: zboża jare, kukurydza na ziarno i kukurydza na kiszonkę, rzepak i rzepik i krzewy owocowe. Do tej pory wpłynęło około 60 wniosków o suszę. Apelujemy do rolników, żeby jak najszybciej składali wnioski o szacowanie strat w związku z ogłoszoną suszą – mówi Marta Jarosz z Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Żarowie.

W gminie Dobromierz susza wystąpiła tylko i wyłącznie na uprawie rzepaku i rzepiku. Klęska suszy wystąpiła na najsłabszych glebach bonitacyjnych, rolnicy mogą składać wnioski do wójta o szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, którzy nie wykosili upraw (rzepak i rzepik).

Wnioski o odszkodowania przyjmuje także Urząd Miejski w Strzegomiu.

/Na podstawie ogłoszeń gmin opr. red./

Poprzedni artykułWystawa w wieży ratuszowej
Następny artykułPłonie zboże i kombajn [FOTO]