Strona główna 0_Slider Dramatycznie brakuje leków. Będzie telefoniczna informacja dla pacjentów

Dramatycznie brakuje leków. Będzie telefoniczna informacja dla pacjentów

1

Od kilku dni pacjenci i farmaceuci alarmują o coraz większych brakach dostępu do leków w polskich aptekach. Rada Aptekarska pisze apel do ministra zdrowia, a dzisiaj ministerstwo informuje o przyczynach braków i zapowiada uruchomienie telefonu dla pacjentów z informacją o dostępności farmaceutyków.

W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych – alarmuje Naczelna Izba Aptekarska.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy: „za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów. Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów (SENT), a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.”

Działania te na razie nie przynoszą pożądanych skutków. Doraźnym rozwiązaniem ma być pomoc w poszukiwaniu leków. –  Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

/opr. asz/

Poprzedni artykułJakub Matlęga powołany do kadry Polski!
Następny artykułKlub Seniora w Bystrzycy Dolnej rozpoczyna działalność