Strona główna Wydarzenia Świdnica Z miejskich pieniędzy prezydent chce dać milion złotych na remont katedry

Z miejskich pieniędzy prezydent chce dać milion złotych na remont katedry

55

Prezydent Świdnicy włącza się do wsparcia remontu katedry i chce „dać” na ten cel milion złotych z budżetu miasta. W maju Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydował o przekazaniu na odnowienie świątyni blisko 17 milionów złotych.

Zdjęcie archiwum

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska wystosowała list do biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Deklaruje przekazanie z budżetu miasta miliona złotych w dwóch transzach. – Zgodnie ze złożoną wcześniej deklaracją pragnę zapewnić, iż Katedra, podobnie jak we wszystkich wcześniejszych latach, liczyć może na wsparcie z budżetu miasta. Tym razem jednak w o wiele wyższej niż zazwyczaj kwocie, która stanowić będzie znaczny udział we wkładzie własnym beneficjenta. Do projektu budżetu na rok 2020 zaproponuję dotację w wysokości 500.000 zł. Podobnie w roku kolejnym – 2021. Jestem głęboko przekonana, że propozycja ta spotka się z przychylnością wszystkich radnych, którzy propozycję tę – zgodnie  z obowiązującą procedurą –  muszą zaakceptować – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego, w ostatnich trzech latach na remont katedry miasto przekazało 409 tysięcy złotych. Środki zostały wypłacone w ramach dotacji celowych na planowane prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach zlokalizowanych na terenie Świdnicy. Dotychczas obowiązującą praktyką było przyznawanie dotacji na wniosek właścicieli lub zarządców obiektów. W ten właśnie sposób dotacje pozyskiwała m.in. parafia ewangelicko-augsburska na ratowanie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościoła Pokoju. Gospodarze świątyni skutecznie zabiegali również w drodze konkursów o dotacje w ramach tzw. funduszy norweskich oraz środków europejskich.

Decyzją ministra kultury parafia rzymsko-katolicka pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Świdnicy otrzyma 16 977 602,47 zł z zaplanowanej na realizację kwoty 19 973 649,97 zł. Świdnicka katedra otrzymała 36 punktów w ramach oceny projektów w trybie pozakonkursowym Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska 2014-2020.

/asz/

Poprzedni artykułProtest w Inspekcji Weterynaryjnej. Pracownicy zapowiadają blokady dróg
Następny artykułMiał stanąć wśród domów jednorodzinnych. Maszt w nowej lokalizacji [FOTO]