Strona główna 0_Slider Świadectwa odebrane, czas na wakacje!

Świadectwa odebrane, czas na wakacje!

0

Wysłuchali ostatnich przemówień, obdarowali ulubionych nauczycieli kwiatami, odebrali świadectwa i już mają wolne! Dzisiaj oficjalnie zakończył się rok szkolny 2018/2019. To także koniec historii gimnazjów.

Zakończył się proces wprowadzania ośmioklasowych szkół podstawowych w zmian za model kształcenia 6+3. Zmiany wprowadziła była już pochodząca ze Świebodzic minister edukacji w rządzie PiS-u  Anna Zalewska, w maju wybrana do Parlamentu Europejskiego.

W Świdnicy dzisiaj oficjalnie naukę zakończyło 389 uczniów ostatnich klas gimnazjalnych. Wakacje rozpoczęło także 3673 uczniów ośmioklasowej szkoły podstawowej.

1 września 2019 roku oznacza w miejskiej oświacie. W tym roku zwolnionych zostanie 6 nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych podległych miastu, 14 przejdzie na emeryturę lub skorzysta ze świadczenia kompensacyjnego, natomiast kolejnych 6 przystało na propozycję zmiany stanowiska pracy, której nieprzyjęcie oznaczałoby zwolnienie. Redukcje dotkną w tym roku także pracowników obsługi i administracji w placówkach oświatowych podległych miastu: w Szkole Podstawowej nr 4 ubędą 3 etaty, a w Młodzieżowym Domu Kultury – 1,25 etatu. Na odprawy dla nauczycieli Urząd Miejski przeznaczy 508 665 zł brutto.

W konsekwencji reformy oświaty opustoszeją także dwa szkolne gmachy. 1 września Szkoła Podstawowa nr 105 całkowicie przeniesie się z ulicy Folwarcznej do budynku byłego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Saperów, natomiast Szkoła Podstawowa nr 4 w całości funkcjonować będzie w budynku przy ulicy Marcinkowskiego i opuści pomieszczenia po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego.

Nie wiadomo również, czy nowy rok szkolny nie będzie oznaczał wznowienia strajku nauczycieli. Prowadzony w kwietniu protest został zawieszony, do dzisiaj nie zapadła decyzja o jego zakończeniu.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Na zdjęciach uroczystość zakończenia roku szkolnego w budynku B (dawne Gimnazjum nr 1) Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy:

Poprzedni artykułŻarów 1950-1980 na zdjęciach
Następny artykułPędził 103 km/h przez Świdnicę