Strona główna 0_Slider Wyznaczony przez sąd adwokat nie chce bronić Jakuba A.

Wyznaczony przez sąd adwokat nie chce bronić Jakuba A.

22

Na wniosek świdnickiej prokuratury sąd wyznaczył obrońcę z urzędu Jakubowi A., który przyznał się do zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Wskazany przez sąd adwokat wystąpił jednak o zwolnienie go z tego obowiązku. Na wynajęcie własnego obrońcy zdecydowała się rodzina 22-latka. Podejrzany o dokonanie zbrodni Jakub A. do jutra może złożyć zażalenie na decyzję o tymczasowym areszcie.

Jak potwierdza Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy, Jakubowi A. wyznaczony został obrońca z urzędu. Został nim mecenas Sebastian Kujacz. W ubiegłym tygodniu wniosek o ustalenie obrońcy  skierowali do sądu śledczy. W poniedziałkowe popołudnie okazało się, że mec. Kujacz złożył wniosek do sądu o zdjęcie z niego obowiązku obrony Jakuba A. tłumacząc to względami osobistymi. – Znam rodzinę Kristiny i nie jest to dla mnie łatwa sytuacja – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Własne działania podjęła także rodzina 22-latka, wybierając własnego obrońcę, o czym prokuratura dowiedziała się w poniedziałek.

Do tej pory, zarówno podczas składania zeznań w prokuraturze, jak i podczas wizji lokalnej, 22-letni Jakub A. nie miał adwokata i nie występował o jego wyznaczenie. Krytycznie taką sytuację oceniono w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich. – Przez cały okres pozostawania w dyspozycji organów ściągania, przesłuchań i innych czynności procesowych oraz posiedzenia sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania, podejrzany nie miał obrońcy – zarówno z wyboru, jak i z urzędu – zwrócono uwagę w komunikacie. – Charakter popełnionego czynu i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne mogą sugerować, że człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń – podkreślono.

Jutro upływa termin na złożenie zażalenia na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Jakuba A. na trzy miesiące. Dotychczas wniosek w tej sprawie nie wpłynął do sądu.

Przypomnijmy, 18 czerwca 22-letni Jakub A., podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 10-letniej Kristiny, został tymczasowo aresztowany. Poza zarzutem zabójstwa, Jakub A. usłyszał także zarzut podżegania innej osoby do zabójstwa 10-latki. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Został osadzony w jednym z zakładów karnych przystosowanych do przebywania w nim więźniów niebezpiecznych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułMieszkania socjalne w dawnej siedzibie straży miejskiej
Następny artykułWakacje w mieście nie muszą być nudne! Rusza „Lato na podwórku”