Strona główna 0_Slider Rada nadzorcza do wymiany? Gorąca kampania w Spółdzielni Mieszkaniowej

Rada nadzorcza do wymiany? Gorąca kampania w Spółdzielni Mieszkaniowej

7

Nie zgadzają się z obecnym sposobem działania Rady Nadzorczej i zarządu. Grupa działaczy chce zmian w świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Temperaturę trwających wyborów podgrzewają sprawy w prokuraturze.

Rada Nadzorcza nie może być radą adwokacką prezesa – mówi Andrzej Protasiuk, członek obecnej, działającej od 2016 roku rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej i jeden z kandydatów na kolejną kadencję. On wraz z kilkoma innymi kandydatami – Józefem Cyganem, Wacławem Jachimowiczem, Andrzejem Orą i Genowefą Słotwińską znalazł się na ulotce wyborczej do nowej rady. Kandydaci przekonują, że to od składu rady zależy efektywność i gospodarność przy wydawaniu pieniędzy spółdzielców. Twierdzą, że możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a co za tym idzie, zmniejszenie opłat nawet o 20%.

„Rada nadzorcza ma kontrolować Zarząd Spółdzielni, a nie przytakiwać jego prezesowi, którego styl zarządzania jest nie do przyjęcia” – czytamy w ulotce. – Wielokrotnie zgłaszałem zastrzeżenia do sposobu działania obecnej rady, a to jak działa, zależy przede wszystkim od przewodniczącego. Próbowaliśmy odwołać przewodniczącego, ale bez powodzenia – mówi Andrzej Protasiuk. Dodaje, że równie ważna jest kwestia dostępu do informacji i transparentności działania zarządu i rady nadzorczej. – Tego w naszej spółdzielni brakuje. Wielokrotnie wnioskowałem m.in. o publikowanie na stronie internetowej spółdzielni protokołów z posiedzeń rady, ale nie zostało to wprowadzone w życie – dodaje. Zapowiada także, że jeśli nie zajdą poważne zmiany, zrezygnuje z miejsca w radzie nadzorczej.

W ulotce przypomniano, ze prezes Andrzej Brzozowski został sądownie skazany na karę grzywny za odmowę udostępnienia jednemu ze spółdzielców informacji. Przywołano także prokuratorskie postępowanie, które toczy się od 2017 roku w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy, a dotyczy podejrzenia niegospodarności, wnikającej ze sprzedaży działki na Osiedlu Młodych za 600 tysięcy złotych, gdy wcześniejsze wyceny szacowały wartość tego gruntu na 1,2 miliona złotych.

Postępowanie zostało podjęte 29 grudnia 2017 roku. Powołano biegłego, który w połowie 2018 roku przedłożył opinię. Jak tłumaczy prokurator rejonowy Marek Rusin, konieczne było pozyskanie dodatkowych dokumentów – protokołów lustracji spółdzielni z lat 2007-2015, przeprowadzonych przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych. – Protokoły zostały przekazane do prokuratury i trafiły do biegłego, który ma przygotować opinię uzupełniającą – podaje prokurator Rusin. Postępowanie miało się zakończyć do 20 czerwca tego roku, ale nie ma na to szans. Najprawdopodobniej będzie miało finał pod koniec lata 2019. – Wówczas zapadnie decyzja, czy będą stawiane zarzuty, czy dochodzenie zostanie umorzone – dodaje Marek Rusin.

Prokuratura zajmuje się tymczasem kolejnym doniesieniem. 4 czerwca wpłynęło zawiadomienie od prezesa Spółdzielni o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów ulotki. Chodzi o ujawnienie informacji, że opinia biegłego ze wspomnianego wyżej postępowania  mówi, iż „sprzedaży dokonano nieprawidłowo”. Przestępstwo zdaniem składających zawiadomienie polegało na publicznym rozpowszechnieniu informacji z trwającego śledztwa. – To prokurator oceni, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego – mówi Marek Rusin.

O komentarz poprosiliśmy władze spółdzielni. Czekamy na odpowiedź.

W związku z ulotką (fot. w załączniku), kolportowaną do skrzynek pocztowych członków Spółdzielni Mieszkaniowej, proszę o komentarz prezesa Spółdzielni i przewodniczącego Rady Nadzorczej:

1. Czy zgadzają się Panowie z zarzutem, że obecna Rada Nadzorcza nie pełni funkcji nadzorczej, a jedynie „przytakuje” prezesowi?

2. Czy prawdą jest, że możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a co za tym idzie opłat dla spółdzielców o 20%?

3. Czy prawdą jest, że prezes utrudnia spółdzielcom dostęp do informacji?”

Obecna rada nadzorcza została wybrana na trzyletnią kadencję w czerwcu 2016 roku. W jej skład wchodzą: Dobrowolska Halina, Horodyski Robert (przewodniczący), Jachimowicz Wacław, Kempa Andrzej, Kędziora Teodor, Kuc Ryszard, Protasiuk Andrzej, Salus Jadwiga, Sobolak Józefa, Świło Teresa, Urbaniak Urszula, Werecki Krystian, Wołczko Jerzy, Wołosz Renata. Wybory nowej rady przeprowadzane są w dwóch turach. Pierwsza odbyła się od 4 do 6 czerwca 2019, drugą zaplanowano od 10 do 12 czerwca.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułDacia zaprasza na rodzinny piknik
Następny artykułŚwidniczanie z wyróżnieniami na biennale grafiki i rysunku