Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Przedszkolaki uczą się pierwszej pomocy

Przedszkolaki uczą się pierwszej pomocy [FOTO]

1

Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód ich super bohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dumą, jak posiadanie własnej „super mocy”, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. Przedszkole ,,Bajkowa Dolinka” w Pszennie w ramach pracy opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznej realizuje treści programowe wpływające na podnoszenie jakości wiedzy i umiejętności podopiecznych poprzez stosowanie nowatorskich metod i form pracy. Jedną z nich jest realizowany w przedszkolu projekt pt. ,,Nie boję się pomagać”, promujący wśród dzieci treści humanitarne, treści skierowane na rozwój empatii do drugiego człowieka.

Grono pedagogiczne podczas realizacji programu ,,Nie boję się pomagać’’ dzielnie wspiera mama przedszkolaka Ignasia – pani Ewa, która na co dzień jest pielęgniarką i podejmuje czynności związane z nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ,,Bajkowej Dolince’’.

Z wielkim zaangażowaniem organizuje spotkania w każdej grupie wiekowej, po to, aby dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy, poznać procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji, wykonany przez panią Ewę na fantomach, w które zostało zaopatrzone nasze przedszkole dzięki środkom własnym placówki, ale również ogromnemu wsparciu ze strony sponsorów.

Dzieci pod czujnym okiem instruktora przedszkolaki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.

Spotkania miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

Po tym spotkaniu dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu. Pani Ewa była dumna z wiedzy, jaką dzieci już posiadały i zadowolona, że spotkania sprawiły radość dzieciom.

Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać  już od najmłodszych lat, co podkreślała pani Ewa podczas każdego ze spotkań.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułZbliża się święto Świebodzic, Jaworzyny i Strzegomia. Sprawdź, kto zagra!
Następny artykułOlej z opuncji figowej – przełom w pielęgnacji cery