Strona główna Wydarzenia Świdnica Polscy biskupi modlili się w świdnickiej katedrze

Polscy biskupi modlili się w świdnickiej katedrze

11

Roli kapłanów i XV-leciu diecezji świdnickiej poświecił homilię podczas wieczornej mszy arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego. W katedrze nie padły słowa o jednym z głównych tematów zebrania plenarnego KEP, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży.

Hierarchowie polskiego Kościoła katolickiego przyjechali do Świdnicy i Wałbrzycha na zaproszenie biskupa Ignacego Deca, pierwszego ordynariusza powołanej w 2004 roku przez św. Jana Pawła II diecezji świdnickiej. Część homilii abp Gądecki poświęcił  15. rocznicy diecezji.

Już jutro arcybiskupi i biskupi wezmą udział w spotkaniu studyjnym z abp Charlesem Scicluną, arcybiskupem Malty, sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary. Jako promotor sprawiedliwości (prokurator), przygotował m.in. akt oskarżenia przeciwko założycielowi Legionu Chrystusa o. Marcialowi Macielowi, który wykorzystywał seksualnie setki chłopców i młodych mężczyzn.

W 2014 r. papież Franciszek powierzył mu misję przeprowadzenia śledztwa w sprawie niewłaściwego prowadzenia się duchownych w archidiecezji Saint Andrew’s i Edynburg w Szkocji. Rok później abp Scicluna został przewodniczącym Kolegium ds. Rozpatrywania Odwołań ws. Przestępstw Zastrzeżonych (w tym wykorzystywania seksualnego).

W 2018 r. papież wysłał go do Chile, by zbadał sprawę nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni w tym kraju. Raport abp. Scicluny, który wraz z hiszpańskim księdzem Jordim Bertomeu spotykał się m.in. z ofiarami wykorzystywania seksualnego, skłonił Franciszka do wezwania całego episkopatu Chile do Watykanu. Na tym spotkaniu wszyscy biskupi złożyli rezygnację – w ośmiu przypadkach zostały one przyjęte przez papieża.

O godz. 14.00 abp Scicluna weźmie udział w konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z polskimi hierarchami.

/KAI, red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidniccy tancerze powołani do kadr Polski
Następny artykułZakończono poszukiwania zaginionej 10-latki z Mrowin