Strona główna 0_Slider Meteorolodzy ostrzegają przed upałami. Jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać ochłody?

Meteorolodzy ostrzegają przed upałami. Jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać ochłody?

1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa dolnośląskiego przed upałami. Do środy termometry mają wskazywać ponad 30 stopni stopni.

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – mówi synoptyk IMGW, Krzysztof Salanyk. Wydane ostrzeżenie 2 stopnia obowiązuje od godziny 12.00 w poniedziałek do godziny 20.00 w środę.

Co robić, czego unikać?
Choć słońce kusi, przebywanie na otwartej przestrzeni powinno się ograniczać do minimum, a jeżeli już jest to konieczne, warto ubrać na głowę kapelusz lub czapkę. Reszta odzieży powinna być przewiewna i luźna. Warto wybrać tkaniny bawełniane lub lniane o jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. Dal pań lepiej będzie, jeśli zrezygnują z mocnego makijażu, natomiast panom zaleca się unikanie intensywnych perfum, ponieważ podwyższają one temperatura ciała.

W gorące dni lepiej na bok odstawić alkohol, kawę oraz napoje gazowane – żadne z nich nie gasi pragnienia, a na dodatek może działać odwadniająco. Zamiast tego lepiej postawić na lemoniadę lub po prostu na zwykłą wodę. Dobrym rozwiązaniem mogą być też lody czy mrożone owoce. Prócz tego co pić, ważne jest również jak to robić. Od czasu do czasu warto upić kilka łyków z butelki lub szklanki, nawet jeżeli nie czujemy pragnienia, dzięki temu nie narazimy naszego organizmu na odwodnienie. Warto przypomnieć, że obowiązek zapewnienia napojów w upały mają pracodawcy.

Na baseny trzeba jeszcze poczekać
Miłośnicy odpoczynku przy zorganizowanych kąpieliskach muszą się uzbroić w cierpliwość. Trwają przygotowania do rozpoczęcia letniego sezonu na basenach odkrytych działających na terenie powiatu. Taka sytuacja ma miejsce także w Świdnicy. – Aktualnie trwa napełnianie niecek wodą i ostatnie prace pozwalające na uruchomienie kąpieliska. Analizowana jest również prognoza pogody. Planujemy otworzyć kąpielisko 15 czerwca – mówi Przemysław Grzyb ze świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pewny jest już termin udostępnienia kompleksu basenów odkrytych w Strzegomiu. Otwarcie sezonu nastąpi 15 czerwca o godzinie 10.00. Z kolei na 19 czerwca, na zakończenie roku szkolnego, planowane jest otwarcie kąpieliska w Świebodzicach. Obecnie trwają przygotowania do jego uruchomienia. Podobnie wygląda sytuacja na basenie w Dobromierzu, który powinien zostać udostępniony mieszkańcom jeszcze w czerwcu. O dokładnych terminach oraz cennikach wstępu na kompleksy basenowe będziemy informować.

Odrobinę ochłody zapewnią też wodne kurtyny. Jedną z nich Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustawiło w minionym tygodniu na świdnickim Rynku. Pomocnej dłoni w walce z żarem tradycyjnie powinni też zaoferować strażacy z różnych OSP na terenie powiatu, którzy także rozstawiają kurtyny. Wzorem ubiegłego roku sporym zainteresowaniem powinna cieszyć się fontanna na skwerze przy ulicy Wałowej.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą? Służby przypominają
Dolnośląscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. – Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wchodzenie do wody po alkoholu i w miejscach gdzie jest to zabronione może być przyczyną ewentualnej tragedii – mówi Wojciech Jabłoński z KWP Wrocław.

Przypomina przy tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Apeluje też, by nie skakać do wody będąc rozgrzanym, natomiast podczas zażywania kąpieli słonecznych zwracać uwagę na osoby wypoczywające obok. – Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby – dodaje Jabłoński.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułLicealiści ćwiczyli nurkowanie [FOTO]
Następny artykułLampy Azzardo – wyrafinowana elegancja we wnętrzach