W Polsce kuchnię turecką zwykliśmy utożsamiać niemal wyłącznie z kebabem. Z jednej strony nie ma w tym nic złego, bo specjał ten jest wyjątkowo smaczny, stosunkowo zdrowy, sycący i niedrogi. Ale z drugiej tak wielka popularność jednej konkretnej potrawy przysłania nam odrobinę kulinarne bogactwo regionu, z którego ona pochodzi. A kuchnia turecka ma do zaoferowania bardzo, bardzo wiele.
Szczególne położenie geograficzne sprawiło, że na obszarze dzisiejszej Turcji przez wieki stykały się i przenikały kulinarne tradycje Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego. Zaowocowało to powstaniem kuchni szalenie różnorodnej, acz prostej i opartej przede wszystkim na swobodnym łączeniu rozmaitych smaków i składników.
Kuchnia turecka bazuje na mięsie, głównie jagnięcinie, baraninie i wołowinie (ze względów religijnych nie jada się tutaj wieprzowiny), ogromnej ilości warzyw (niekwestionowanych królem jest tutaj bakłażan), rybach i owocach morza (miecznik, cefala, dorada, okoń, krewetki, kalmary, małże), pieczywie, którego wybór jest ogromny i które towarzyszy właściwie każdemu posiłkowi, i aromatycznych przyprawach, takich jak czarny pieprz, kmin rzymski, tymianek czy mięta. Oto 5 dań, które na pewno przypadną do gustu niejednemu smakoszowi:
- lmam bayildi. lmam bayildi, czyli dosłownie „omdlały imam (o tym, co spowodowało omdlenie owego imama, opowiada kilka różnych legend), to potrawa z zapiekanego bakłażana, nadziewanego cebulą, czosnkiem i pomidorami, w sosie z oliwy z oliwek. W Turcji lmam bayildi najczęściej podaje się jako przystawkę do alkoholu.
- Pilaf. Pilaf to danie sporządzane z ryżu lub bulguru z dodatkiem warzyw, kawałków mięsa (baraniny, drobiu, ryb, a nawet skorupiaków) oraz dużej ilości ostrych przypraw. Ryż gotowany jest razem ze wszystkimi dodatkami, a następnie nakrywany i parzony.
- Mercimek corbasi. Mercimek corbasi to tradycyjna turecka zupa z soczewicy, podawana najczęściej z cytryną i chlebem. Danie jest bardzo smaczne i pożywne – zwykle jada się je w miesiącach zimowych oraz w czasie ramadanu, po zmierzchu, kiedy dzienny post dobiegnie końca.
- Burek. Burek to rodzaj nadziewanego placka z ciasta filo lub yufka. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika „bur”, oznaczającego „zawijać”, „zakręcać”. Nadzienie burków stanowi zazwyczaj ser typu feta, ziemniaki, pietruszka, czasami też mielone mięso i kiełbasa.
- Simit. Simit to nic innego jak turecki bajgiel. Te okrągłe pyszności robi się z mąki pszennej, wody, drożdży, winogronowej melasy, soli i posypki z sezamu. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych żydowskich bajgli simit nie jest obgotowywany w wodzie, ale pieczony w kamiennym piecu, dzięki czemu staje się chrupiący.
/Artykuł sponsorowany/