Strona główna Wydarzenia Funkcjonalna sypialnia na poddaszu – modne aranżacje w projektach domów ze skosami

Funkcjonalna sypialnia na poddaszu – modne aranżacje w projektach domów ze skosami

0

Chociaż poddasza wydają się trudne do aranżacji, coraz częściej poszukiwane są projekty domów ze skosami. Umożliwiają one zastosowanie pomysłowych rozwiązań i wykorzystanie przestrzeni w sposób niepowtarzalny. Sypialnia na poddaszu to jeden z wielu możliwych sposobów zagospodarowania poddasza.

Attic bedroom interior with white walls, windows in the roof, a double bed and a home office corner. 3d rendering mock up

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym?
Osoby mające wątpliwości, czy warto wybrać taki projekt, zachęci artykuł: „Projekt małego domu – parterowy czy z poddaszem użytkowym?”. Poddasze pozwala na stworzenie klimatycznego wnętrza o dowolnym przeznaczeniu, jednak najczęściej wykorzystywane jest do zlokalizowania tam niepowtarzalnej sypialni z łazienką i garderobą. Może to być główna sypialnia lub przeniesienie całej strefy nocnej. Dzięki temu zyskuje się więcej prywatności, a parter budynku można swobodniej zaaranżować. Brak ścianek działowych, skosy oraz elementy konstrukcyjne pozwalają na stworzenie modnego i przestronnego wnętrza. Układ poddasza często narzuca rozplanowanie pomieszczeń i optymalną adaptację miejsc nieustawnych. Inwestorzy wybierają takie projekty, gdyż poza walorami funkcjonalnymi i estetycznymi, jest to także korzystne pod względem kosztów budowy. Sypialnia na poddaszu jest doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, lecz mało praktycznym dla osób w podeszłym wieku.

Najmodniejsze aranżacje pod skosami
Sypialnia pod skosami może zostać zaaranżowana nawet w domu o niewielkiej powierzchni. W przypadku głównej sypialni, najczęściej połączona ona jest z garderobą i łazienką. Okna połaciowe doświetlają wnętrze, sprawiając, że wygląda ono jasno i przestronnie. Skosy o wysokości poniżej 140 cm mogą zostać wykorzystane, jako miejsce na różnego rodzaju schowki i szuflady. Zabudowa elementów konstrukcyjnych całkowicie zmienia optykę poddasza i jego proporcje. W nowoczesnych domach elementy te są eksponowane i optymalnie wykorzystane. Równie modne jest usytuowanie całej strefy nocnej na poddaszu. Projekty domów parterowych z poddaszem, na którym zlokalizowano kilka sypialni, wprowadzają wyraźny podział na strefy. Parter jest w nich ogólnodostępny. Wszystkie sypialnie są nieprzechodnie i mają swobodny dostęp do łazienki.

O czym należy pamiętać, aranżując sypialnię na poddaszu?
Projekt domu z poddaszem użytkowym powinien uwzględniać rodzaj więźby i jej konstrukcję, a także naświetlenie pomieszczenia. Przy małej liczbie okien konieczne jest zastosowanie jasnych barw, rozświetlających wnętrze. Wysokość skosów w najniższym i najwyższym miejscu poddasza determinuje możliwość wykorzystania przestrzeni. Czynniki architektoniczne wpływają na możliwości adaptacji. Jeżeli ścianki kolankowe są wysokie, łatwiej jest zagospodarować przestrzeń. Gdy mierzą poniżej 140 cm, jest to trudniejsze zadanie. W przypadku niskich ścianek niezbędne są meble robione na zamówienie, dostosowane do głębokości skosów. Chociaż aranżacja takiej sypialni jest trudniejsza i wymaga kreatywności, będzie niepowtarzalna.

Sypialnia na poddaszu jest nie tylko modna, ale może być także bardzo funkcjonalna. Pozwala na oryginalne zagospodarowanie i zastosowanie pomysłowych rozwiązań. Elementy architektoniczne, jak np. belki i podpory, dodają niepowtarzalnego uroku i stylu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie busa z motocyklem
Następny artykułBędzie nowa siłownia pod chmurką. Projekt przegłosowano w 2017 roku