Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Czerwcówka w starym folwarku

Czerwcówka w starym folwarku

0

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku zaprasza 22- 23 czerwca 2019 roku do tworzonego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, które prezentuje historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych dziedzin aktywności mieszkańców Dolnego Śląska – rolnictwa.


Podczas Czerwcówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść potrawy na bazie domowego ogródka, napić się piwa rzemieślniczego, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz oglądnąć pokazy traktorów.

Ponadto wśród atrakcji zwiedzanie z przewodnikiem Folwarku, wicie wianków, nauka łowienia ryb, zwiedzanie pasieki w specjalnym – ochronnym stroju, lepienie pierogów z owocami, nauka jazdy na traktorze

Zabawa potrwa 22 i 23 czerwca od 10.00 do 18.00

Czerwcówka odbędzie się na terenie  zabytkowego Dworu w Piotrowicach Świdnickich z końca XVI wieku ( autostrada A4 50 km od Wrocławia). Po 1945 roku dobra Piotrowickie były zrujnowane i nieużywane. W latach 1972-1976 przeprowadzona została częściowa konserwacja, dworu, wykonano nową więźbę dachową. Do 2003 roku Folwark i Dwór był w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku. W Muzeum, po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Obiekty pełnić będą swoje pierwotne funkcje. Zobaczyć będzie można, typowe dla historii Śląskiego rolnictwa, zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len, konopie, czy czerwień. Ważną częścią Muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

Poprzedni artykułOrganowy weekend. Spacer historyczny i koncerty
Następny artykułSygnalizacja nie pomogła. Kolizja na Wodnej/Mieszka I