Strona główna 0_Slider Asfaltowni nie będzie. Firma zrezygnowała z planów budowy zakładu

Asfaltowni nie będzie. Firma zrezygnowała z planów budowy zakładu

3

Na terenie żarowskiej strefy przemysłowej nie powstanie wytwórnia mas bitumicznych. Samorządowcom udało się dojść do porozumienia z planującą budowę „asfaltowni” firmą Pro-Tra Building, która zgodziła się odsprzedać gminie posiadane tereny, a także wycofać złożony wcześniej wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Przeciwko utworzeniu na pograniczu Żarowa i Łażan „asfaltowni” protestowali mieszkańcy, radni, a nawet miejscowy klub sportowy.

Już od pewnego czasu trwały negocjacje między gminą Żarów a firmą Pro-Tra Building. – Celem rokowań było zatrzymanie inwestycji polegającej na budowie zakładu produkującego masę bitumiczną, uniemożliwienie wybudowania kolejnego zakładu o mniejszej wydajności na innej działce należącej do firmy,a także uniemożliwienie odsprzedaży terenów innej firmie mogącej uruchomić produkcję negatywnie wpływającą na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców – tłumaczył burmistrz Żarowa, Leszek Michalak.

W wyniku długich i trudnych negocjacji osiągnięto porozumienie, w ramach którego firma zgodziła się na przerwanie procedury zakupu działek na terenie miejskiej strefy inwestycyjnej oraz na odsprzedanie posiadanych tam działek po cenie zakupu, bez kosztów dla gminy – poinformował burmistrz podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Żarowie. Odkupienie działek nastąpi po ich opróżnieniu z maszyn i zgromadzonych materiałów – najpóźniej do połowy stycznia 2020 roku.

Jak dodał Michalak, 30 maja firma wycofała złożony wcześniej wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy „zakładu dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. – W związku z tym, że firma zrezygnowała z budowy otaczarni, w dniu wczorajszym [5 czerwca – red.] podjąłem decyzję, w której umarzam w całości postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia – wyjaśnił.

Przeciwko budowie zakładu przy ulicy Przemysłowej od stycznia protestowali okoliczni mieszkańcy. – W naszej ocenie powstanie w bliskim otoczeniu mieszkań. Po spotkaniu z inwestorem jesteśmy pełni obaw, ponieważ nie był on w stanie zapewnić, że jego przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie. (…) Niepokoi nas także, że instalacja będzie opalana miałem węglowym. Polityka naszego państwa i naszej gminy w zakresie walki ze smogiem, i programy ograniczenia emisji realizowane przez gminę, są sprzeczne z planami firmy. (…) Zwracamy się do burmistrza o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby wstrzymać te przedsięwzięcie – stwierdzono w petycji złożonej na ręce burmistrza Żarowa, pod którą podpisały się 3 tysiące osób. 23 lutego w manifestacji przeciwko inwestycji ulicami Żarowa przemaszerowało ponad tysiąc osób.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułIdą burze z gradem. Synoptycy ostrzegają
Następny artykułChcą wspólnie działać na rzecz rozwoju Dolnego Śląska. Ekspresowa „35” wśród priorytetów