16 czerwca, dokładnie w 800 rocznicę istnienia kościoła św. Marcina, mieszkańcy Gogołowa wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowali za dar istnienia swojej świątyni. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył biskup Ignacy Dec.
Po raz pierwszy kościół pw. św. Marcina w Gogołowie (przynależny obecnie do parafii w Wirach) wspomina się w dokumentach źródłowych 16 czerwca 1219 r. uchodzi za jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku, a z pewnością najstarszy w powiecie świdnickim. Początkowo obiekt sakralny był budowlą jednonawową, na planie prostokąta, krytą stropem z prostym prezbiterium zamkniętym drewnianą skrzynią więźby o trapezoidalnym kształcie. Przebudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku. W latach 1945-2019 parafią w Wirach kierowało czterech proboszczów: ks. Władysław Pelc (1946-1984), ks. Stanisław Pluta (1984-2002),ks. Andrzej Pajdak- administrator parafii (2002-2003), Ks. Tadeusz Chlipała (2003-2005), Ks. Adam Woźniak (2005–nadal).
Jubileusz 800-lecia powstania kościoła stanowił doskonałą okazję do spojrzenia w przeszłość, wspomnienia minionych dokonań oraz osób, których zaangażowanie pomogło zbudować to miejsce. Uroczystość była przede wszystkim świętem społeczności lokalnej. Jej codziennemu trudowi i sprawnej organizacji zawdzięczamy historię miejscowości sięgającej XII wieku. – Błagajmy Boga za naszą parafią, abyśmy ciesząc się VIII wiekową tradycją tej świątyni i kultu Ludu Bożego na tym miejscu, obficie czerpali z Bożych Łask i z nadzieją nieśli chwałę Bogu i prawdę o Nim następnym pokoleniom – prosili w jednym z wezwań modlitwy powszechnej, mieszkańcy Gogołowa. W czasie ofiarowania został przekazany dar jako votum dziękczynne w postaci kielicha i sztandaru zdobionego rękami członkiń Koła Gospodyń Wiejskich.
– Niech kościół św. Marcina w Gogołowie dalej jednoczy ludzi i niech będzie podporą chrześcijańskiego życia. Zapisujcie piękne karty historii tego miejsca – życzyła mieszkańcom Gogołowa i całej wspólnocie parafialnej, Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, ofiarując na ręce proboszcza ks. Adama Woźniaka okolicznościową tablicę.
Bezpośrednio po uroczystej mszy świętej, na placu przy świetlicy w Gogołowie organizatorzy podjęli mieszkańców i zaproszonych gości poczęstunkiem. Muzycznym akcentem był występ zespołu QUATRO, Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, a dla dzieci były dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy.
/UG Świdnica, opr. mn/