Strona główna 0_Slider 680. urodziny Anny Świdnickiej. Międzynarodowe święto w Świdnicy

680. urodziny Anny Świdnickiej. Międzynarodowe święto w Świdnicy [PROGRAM]

1

Polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka. Śląsk – Czechy – Europa”, I Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej, wydanie turystycznego znaczka okolicznościowego z jej wizerunkiem, obóz średniowieczny, widowiska historyczne to tylko część działań, dzięki którym miasto we współpracy ze Świdnickim Bractwem Rycerskim, Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym i miastem Czeska Skalica uczci przypadającą na czerwiec 680. rocznicę urodzin Anny Świdnickiej, księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej. Oficjalne, miejskie obchody potrwają od 21 do 23 czerwca.

Wystawa plenerowa na Rynku w Świdnicy. Fot. Dariusz Nowaczyński

Zgodnie z przyjęta Strategią Rozwoju Turystycznego Świdnicy jednym z kierunków polityki turystycznej miasta są działania odnoszące się do jego dziedzictwa historycznego, czyli m.in. do sławnych mieszkańców. W tym roku przypada 680. rocznica urodzin Anny Świdnickiej, która za sprawą zaaranżowanego przez Bolka II Świdnickiego małżeństwa z Karolem Luksemburskim została czeską królowa, rzymską cesarzowa i matką królów czeskich – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik referatu turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Międzynarodowa polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka. Śląsk-Czechy-Europa”
21 czerwca odbędzie się międzynarodowa konferencja popularyzująca postać Anny Świdnickiej. Odbędzie się ona w godzinach od 10:00 do 17:00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy. W jej trakcie zaplanowano wykłady i prezentacje poświęcone postaci Anny Świdnickiej oraz panel dyskusyjny „Koncepcja szlaku turystycznego Piastów Świdnickich”. W wydarzeniu tym wezmą udział przedstawiciele czeskich ambasad w Polsce, którzy objęli je honorowym patronatem, a także przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą do 14 czerwca przez formularz internetowy, bądź telefonicznie kontaktując się w godzinach od 8.00 do 15.30 z Referatem Turystyki, pod numerami telefonów: 74/856 29 10, 74/856 29 67. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Konferencja odbędzie się pod patronatem ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie dr Ivana Jestřáb, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze Barbary Ćwioro, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adama Jezierskiego, prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.

I Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej
W sobotę, 22 czerwca wydarzenia przeniosą się na tereny zielone położone przy ulicy Pionierów i al. Brzozowej, od północnej strony Fleszy Nowomłyńskiej oraz na teren campingu OSIR w Świdnicy przy ul. Śląskiej. Od godziny 10.00 do późnych godzin wieczornych odbywać się będzie Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej. W programie przewidziano m.in. inscenizacje oblężenia Świdnicy, zawarcia pokoju oraz wydania Anny Świdnickiej za żonę Króla Czech i koronacje jej na cesarzową w wykonaniu polskiej i czeskiej grupy teatralnej; otwarcie wioski rzemieślników i warsztatów (garncarstwo, przędzenie, kowalstwo, piśmiennictwo i iluminacja, mennica, warsztaty zielarskie Hildegardy z Bingen); pokazy konnicy (dżigitówka, sprawność bojowa, walki na kopie); pokazy sztuki katowskiej i inkwizytora; pokaz strojów historycznych; pokazowe walki traktatowe na miecz długi; turniej bojowy na broń wszelaką; turniej szermierczy na machinach Pagińskiego; turniej łuczniczy; turniej KUBB i Bouble. W inscenizacjach uczestniczyć będzie ok. 200 rekonstruktorów ze średniowiecznych bractw rycerskich z Polski, Czech, Węgier oraz dodatkowo rzemieślnicy wytwarzający produkty z epoki średniowiecza.

Podczas turnieju nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem „Rycerze dzieciom” odbędą się takie zabawy jak: nauka strzelania z łuku, nauka walki mieczem, gry średniowieczne, rycerski tor przeszkód, nauka pisania średniowiecznego, teatrzyk kukiełkowy, warsztaty wyplatania sznurków, zajęcia z wyrabiania biżuterii i ozdób z drutu. Aktualny program dostępny jest na stronie internetowej turniejanny.pl.

Turniej przygotowało stowarzyszenie Świdnickie Bractwo Rycerskie, działające na zlecenie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, we współpracy z Polsko – Czeskim Towarzystwem Naukowym we Wrocławiu oraz Zakonem Obroży Psa Gończego Rudenband. Zorganizowany on będzie pod egidą Kapituły Rycerstwa Polskiego.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwiat w miniaturze. Muzeum Kolejnictwa zaprasza
Następny artykułKompletnie pijany za kierownicą