Strona główna Wydarzenia Świdnica Wesprzyj podwórkowe zajęcia wakacyjne na osiedlu Młodych i Zawiszów!

Wesprzyj podwórkowe zajęcia wakacyjne na osiedlu Młodych i Zawiszów!

0

Od czterech lat w Świdnicy realizowany jest projekt „Lato na podwórku”. Przez całe wakacje grupa pasjonatek wypełnia przestrzenie miejskich podwórek kreatywnymi zajęciami, zachęcając dzieci, ale też niejednokrotnie rodziców, dziadków i sąsiadów, do wspólnego działania. W tym roku jest szansa na organizację zajęć w nowych zakątkach miasta. Potrzeba jednak dodatkowych środków, dlatego pomysłodawcy akcji zwrócili się o pomoc do świdniczan.

Wszystko zaczęło się od oddolnej inicjatywy animatorek, które prowadziły działania związane z małą rewitalizacją podwórek w centrum Świdnicy. Potrzebą często zgłaszaną przez mieszkańców było zagospodarowanie czasu dzieciom. Pomysł bardzo się spodobał, odbyły się spacery badawcze, a miasto Świdnica zareagowało na inicjatywę, przyznając środki na niezbędne materiały. Wybrano miejsca, w których bawi się dużo dzieci i w których można zorganizować bezpieczną przestrzeń na czas zajęć oraz takie, gdzie brakuje oferty czasu wolnego dostępnej „za rogiem”, czyli blisko miejsca zamieszkania, na własnym osiedlu.

Działania Fundacji „Ładne Historie” mają pomóc dzieciom „wylogować się” z internetu i nauczyć nawiązywać relacje z rówieśnikami w realnym świecie. Dzieci mają obecnie poważny problem z nawiązywaniem relacji. Podwórka przestały być przestrzeniami sąsiedzkimi, gdzie wspólnie spędza się czas. Organizatorzy projektu poprzez swoje działania przywracają ich wspólnototwórczą funkcję. Pokazują, jak za pomocą prostych materiałów i pomysłów można ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas. Przekonują, że warto znać swoich sąsiadów i spędzać czas razem, na powietrzu, zamiast przed komputerem lub ekranem telefonu. Program działań jest wyjątkowo bogaty: odbywają się zajęcia artystyczne, plastyczne, muzyczne, sportowe. Dzieci uczą się angielskiego poprzez zabawę, biorą udział w lekcjach tańca, nie brakuje tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych oraz animacji dla najmłodszych. Poprzez zabawę dzieci podnoszą kluczowe kompetencje, rozwijają talenty i nawiązują przyjaźnie. Zajęcia mają otwartą formułę, animatorki pracują bezpośrednio w przestrzeni podwórek i każdy może w dowolnej chwili dołączyć. Przychodzą dzieci w różnym wieku, od 3 do 12 lat, dlatego zawsze jest kilku animatorów przygotowanych na różne potrzeby.

Od 2016 roku regularne działania profilaktyczne, animacyjne i edukacyjne odbywają się w trzech miejscach w Świdnicy: na skwerze przy ul. Teatralnej i Mennickiej, na podwórku przy ul. Gdyńskiej, a także na podwórku przy ul. Kopernika i Okrężnej. W tym roku „Lato na podwórku” może zawitać do dwóch kolejnych lokalizacji – na osiedle Zawiszów (obok Szkoły Podstawowej nr 1) oraz na osiedle Młodych (obok kortu tenisowego).

Na organizację działań na dwóch dodatkowych podwórkach potrzebujemy kwoty 10000 zł (1 podwórko = 5000 zł). Ponadto chcemy zebrać dodatkowo 5000 zł, które przeznaczymy na zajęcia edukacyjne i warsztatowe na wszystkich podwórkach, w tym naukę angielskiego, taniec, zajęcia międzykulturowe, ceramikę, zajęcia plastyczne i teatralne – wyliczają organizatorzy.

Wpłat można dokonać internetowo za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl, za pomocą przekazu bankowego dostępnego na ulotkach zbiórki, a także do puszek znajdujących się w poniższych miejscach:

  • kawiarni Trykotaże,
  • restauracji Simply Best Kupiecki,
  • kawiarni ŁAKOCIAK Caffe,
  • Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida przy ul. Franciszkańskiej 18,
  • restauracji Przedmiescie,
  • sklepie HITzabawki,
  • sklepie Top Comp.

/Fundacja Ładne Historie, opr. red./