Strona główna Wydarzenia Świdnica W Świdnicy powstały mieszkania wspomagane

W Świdnicy powstały mieszkania wspomagane

0

Przez kilka lat budynek przy ulicy 1 Maja 23 stał pusty. Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstały w nim mieszkania wspomagane między innymi dla samotnych matek, osób zagrożonych bezdomnością oraz dla tych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. W poniedziałek nastąpiło uroczyste otwarcie budynku, w którym zamieszkało pierwszych 30 osób, w tym 7 dzieci.

1 kwietnia miasto w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej rozpoczęło realizację projektu pn. „Świdnickie Jaskółki”. Jego głównym wyzwaniem jest zwiększenie samodzielności osób wymagających wsparcia w procesie integracji społeczno – zawodowej. Problem ten dotyczy w szczególności osób bezdomnych, niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą, niesamodzielnych.

Z przeznaczeniem na realizację projektu przebudowano budynek przy ulicy 1 Maja 23. Przygotowano 20 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 740,65 m², przystosowanych zarówno dla młodych osób, jak i dla starszych, wymagających usług opiekuńczych. W budynku na poziomie piwnicy zbudowano pralnię z suszarnią, pomieszczenie integracyjne z salą dla dzieci oraz pomieszczenia pomocnicze. W budynku zamontowano windę, by umożliwić dostęp dla osób niepełnosprawnych. Mieszkania doposażono m.in. w meble, specjalistyczne łóżka, sprzęt RTV i AGD. Sfinansowane zostaną także usługi opiekuńcze i zajęcia edukacyjne dla przebywających tam osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i starszych. Inwestycję zrealizowała wyłoniona w przetargu firma SIRBUD – MINARI S.A. Koszt zadania to ponad 3 miliony 900 tysięcy złotych.

W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do projektu zakwalifikowano pierwszych 30 osób, w tym 7 dzieci. Znalazły się wśród nich zarówno osoby samotne, jak i rodziny z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną. – Są to świdniczanie, którzy w pierwszej kolejności potrzebują zapewnienia schronienia, połączonego z trenowaniem ważnych czynności życia codziennego, jak dbanie o dzieci, zarządzanie budżetem domowym, prowadzenie gospodarstwa domowego, dbanie o własne zdrowie, wyjście z zadłużenia. W zależności od indywidualnej sytuacji, uczestnicy projektu obejmowani są wsparciem asystenta, którego zadaniem jest uczenie samodzielności, pomaganie, a nie wyręczanie. Asystent podpowiada, jak wykonać najprostsze czynności, takie jak zakupy, ugotowanie obiadu, posprzątanie, zrobienie prania – mówi dyrektor MOPS w Świdnicy, Violetta Kalin.

Wsparcie obejmuje również specjalistyczną pomoc psychologiczną oraz treningi podnoszące kompetencje społeczne ukierunkowane na usamodzielnianie, służące poprawieniu jakości życia uczestników projektu. Czas pobytu w mieszkaniu wspomaganym wynosi 6 miesięcy, dla osób chorych do 12 miesięcy.

Zakończenie projektu przewidziano na 31 marca 2022 roku. Docelowo zmierza on do usamodzielnienia 90 osób, potrzebujących wsparcia w procesie integracji społecznej, a tym samym do wzrostu ich możliwości samodzielnego funkcjonowania, w tym utrzymania mieszkania oraz łączenia życia osobistego i zawodowego.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykuł175 wypadków na A4 w 2018 roku. Jeśli planujesz tamtędy wakacyjną podróż, zobacz, jakie ubezpieczenie kupić
Następny artykułZmiana terminu Budzika w PiDżamie. Mały Gladiator też charytatywnie!