Strona główna Wydarzenia 175 wypadków na A4 w 2018 roku. Jeśli planujesz tamtędy wakacyjną podróż,...

175 wypadków na A4 w 2018 roku. Jeśli planujesz tamtędy wakacyjną podróż, zobacz, jakie ubezpieczenie kupić

0

Autostrady, choć miały być drogami szybkiego ruchu i ułatwiać przejazd od punktu do punktu, są miejscem najdłuższych korków. Wśród nich góruje A4. A wszystko przez wypadki – aż 175 zdarzeń w 2018 roku, jak informuje Komenda Główna Policji na policja.pl. Bez ubezpieczenia samochodu się więc nie obejdzie. Zwłaszcza, jeśli zaplanowałeś tamtędy wakacyjną podróż. Dowiedz się, jaką ochronę powinieneś sobie zapewnić.

Gdy to Ty spowodujesz wypadek…
Długie podróże bywają męczące. Do tego dochodzi nadmierna prędkość, którą zazwyczaj osiągają kierowcy na autostradach – i nieszczęście gotowe. Sama kolizja jest stresująca. Po co denerwować się jeszcze wydatkami na odszkodowanie? Odpowiedzialność finansową zdejmie z Ciebie Twoje OC.

Ubezpieczenie OC na pewno masz już dawno kupione. Jeśli wakacje zaplanowałeś w Polsce, żadne rozszerzenie nie będzie Ci potrzebne. W razie wypadku z Twojej winy ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym pieniądze za wyrządzone przez Ciebie szkody, a Ciebie ominie przykra odpowiedzialność zrekompensowania im strat z własnej kieszeni.

Pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem sprawdzić, kiedy mija termin ważności Twojego OC. Zwłaszcza, jeśli planujesz zmienić ubezpieczyciela. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli Ci bez pośpiechu poszukać innych ofert i dopełnić formalności jeszcze przed wyjazdem. Jak szybko znaleźć ubezpieczenie?

-Dziś zakup polisy został już maksymalnie uproszczony. Możesz posługiwać się narzędziami, za pomocą których można bezpłatnie i szybko wyszukać dedykowane danemu kierowcy oferty i – po porównaniu OC – zakupić je przez internet – komentuje ekspert porównywarki ubezpieczeń https://mubi.pl/.

Gdy TU nie będzie miało Twojego wypowiedzenia, automatycznie przedłuży ważność polisy. Ochrona ubezpieczeniowa będzie zatem obowiązywała podczas Twoich wakacji dopóki z niej nie zrezygnujesz i nie kupisz nowego OC. Nic się zatem nie stanie, jeśli przeoczysz termin wypowiedzenia umowy (a powinieneś to zrobić najpóźniej na 1 dzień przed końcem obowiązywania polisy), ale dla własnej wygody lepiej zadbać o formalności jeszcze przed urlopem. Dzięki temu będziesz mógł w pełni rozkoszować się wypoczynkiem i czasem spędzonym z rodziną zamiast martwić się o ubezpieczenie.

Sprawdzenie ważności polisy nie będzie jedynym obowiązkiem, jeśli planujesz wakacje poza Polską. Wówczas powinieneś pamiętać o wysłaniu wniosku o wyrobienie Zielonej Karty. Większość ubezpieczycieli, jak AXA Direct, Aviva czy LINK4, wydadzą Ci ją bezpłatnie – w ramach Twojego OC.

…albo inny kierowca wyrządzi szkodę Tobie
Wyobraź sobie, że jedziesz z rodziną na wakacje. Przez duże natężenie ruchu tworzą się korki przy jednym ze zjazdów z autostrady A4. Zatrzymując się za sznurem aut, czujesz uderzenie. Okazuje się, że kierowca jadący za Tobą nie zdążył wyhamować i wjechał w Twój samochód. W efekcie masz wgnieciony zderzak, zbity reflektor i uszkodzony jeden z przewożonych bagaży. Może to oznaczać koniec wakacyjnych wojaży. Ale nie dla Ciebie.

Przezorny kierowca zawsze… ubezpieczony. I to nie jedynie dzięki OC, ale również autocasco. O ile to pierwsze chroni tylko (albo aż) Twoje finanse, to AC zrekompensuje zniszczenia Twojego pojazdu, a w szerszych wersjach także przewożonego bagażu. Bez względu na to czy do wypadku doszło z Twojej winy, czy szkodę wyrządził Ci inny kierowca.

Jeśli obawiasz się stłuczki, do której może dojść podczas podróży, autocasco będzie najlepszym wyjściem. Po stłuczce otrzymasz pieniądze, za które naprawisz swoje auto. Ale uwaga! Dużo zależy od zakresu ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe przeważnie oferują kierowcom kilka wariantów AC. Ochronie przed skutkami zdarzeń drogowych raczej nie sprzyjają ubezpieczenia minicasco, czyli te najbardziej okrojone. Ich zadaniem w większości TU jest zabezpieczenie na wypadek:

  • kradzieży,
  • zniszczeń spowodowanych przez żywioł.

Odwrotnie działa AC mini w TU Compensa, gdzie ubezpieczyciel obejmuje ochroną szkody powypadkowe, ale wyłącza ze swojej odpowiedzialności kradzieże i inne zniszczenia.

Przebita opona? To też nie problem
Pod warunkiem, że masz wykupione assistance. Posługując się kalkulatorem OC AC na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/, na pewno zauważysz, że niektórzy ubezpieczyciele dołączają ASS do ubezpieczenia OC. Występuje ono zazwyczaj w podstawowej wersji. Jeśli to będzie dla Ciebie za mało, bez problemu znajdziesz szersze zakresy wsparcia w drodze.

Przykładowe usługi, które przydadzą Ci się w awaryjnej sytuacji podczas podróży:

  • pomoc informacyjna,
  • holowanie do najbliższego lub wybranego warsztatu,
  • drobne naprawy w miejscu zdarzenia,
  • auto zastępcze,
  • opieka medyczna,
  • powrót do domu innym środkiem transportu,
  • nocleg w hotelu na czas naprawy pojazdu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzyli się i wpadli na zaparkowane auta [FOTO]
Następny artykułW Świdnicy powstały mieszkania wspomagane