Strona główna 0_Slider Ruszyło wypłacanie „trzynastek” dla emerytów

Ruszyło wypłacanie „trzynastek” dla emerytów

0

Majowe świadczenia, które otrzymają emeryci i renciści, będą wyższe. Wszystko za sprawą tzw. 13. emerytury. Wałbrzyski Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że wypłaci ją blisko 247 000 świadczeniobiorcom.

Wraz z majowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 1100 zł brutto, przy czym wartość netto najczęściej wyniesie 888 zł. Inaczej będzie tylko w przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko). Przysługuje wtedy jedno świadczenie pieniężne podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

To dobra informacja dla prawie 250 tysięcy emerytów i rencistów mieszkających na terenie działania wałbrzyskiego oddziału ZUS. 13-stka zostanie przez nas naliczona automatycznie dla każdej osoby, której się należy, więc nie trzeba robić zupełnie nic tylko poczekać na majowy przekaz – mówi rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.

W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do:
– emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe,
– renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
– renty szkoleniowej,
– renty socjalnej,
– renty rodzinnej,
– rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
– świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
– świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

„13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie, których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułZapraszamy na szlagier 25. kolejki: Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Orzeł Prusice [LIVE]
Następny artykułStary dworzec w Jaworzynie wpisany do rejestru zabytków