Strona główna Wydarzenia Strzegom Ponad 280 litrów krwi w pięć lat. Młodzi strzegomianie podsumowują efekty zbiórek

Ponad 280 litrów krwi w pięć lat. Młodzi strzegomianie podsumowują efekty zbiórek

0

Już od pięciu lat z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu odbywają się zbiórki krwi. Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy pomysłodawcy akcji zdecydowali się podsumować jej dotychczasowe efekty. Teraz też trwa odliczanie do kolejnej zbiórki, która jest planowana na lipiec.

Zbiórki krwi organizowane przez Młodzieżową Radę Miejską w Strzegomiu swój początek miały w 2014 roku. Podczas sesji zaproponowałem radnym organizację takowej akcji pod naszym patronatem. Pomysł spotkał się z aprobatą rady, co było widać po przeprowadzonym głosowaniu i uzyskaniu 100% głosów na tak – opowiada Konrad Fornal, radny i były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Powodzenie zbiórek nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu osób. – Dzięki wsparciu dyrektora OSiR, Grzegorza Luszawskiego uzyskaliśmy dostęp do miejsca dla krwiodawców oraz pomoc przy organizacji. Teresa Kamińska z RCKiK w Wałbrzychu pomagała nam rezerwując termin akcji oraz była naszym łącznikiem na linii Młodzieżowa Rada Miejska-RCKiK. Natomiast Tomasz Kruszelnicki od pierwszej edycji pomagał nam poprzez stworzenie naszego plakatu, który po kilku modyfikacjach jest nadal jedynym i oficjalnym plakatem zbiórek. Opiekun rady, Tomasz Marczak promował nasze akcje oraz brał w nich czynny udział jako dawca – wylicza Fornal.

Na pięciolecie zbiórek udało się podliczyć ich efekty. – Dzięki informacjom uzyskanym od RCKik mogę poinformować, iż przez ten czas odbyło się 28 akcji poboru krwi. Podczas tych zbiórek zgłosiło się 813 chętnych do oddania krwi natomiast 628 udało się oddać krew. Daje nam to wynik 282,6 litrów krwi pełnej! Ten fakt cieszy równie mocno ze względu na podobne akcje krwi organizowane przez Zespół Szkół w Strzegomiu oraz parafię pw. Zbawiciela Świata – dodaje Fornal. Podkreśla przy tym, że pomimo kolejnych kadencji oraz zmiany składu młodzieżowej rady zbiórki dalej prężnie działają. Kolejna odbędzie się w lipcu.

/opr. mn/

fot. UM Strzegom

Poprzedni artykułRozśpiewani seniorzy podbili kolejną świdnicką scenę [FOTO]
Następny artykułCmentarz przy Kościele Pokoju znów zasypany śmieciami [FOTO]