Strona główna 0_Slider Papieski wysłannik ds. pedofilii przyjedzie do Świdnicy

Papieski wysłannik ds. pedofilii przyjedzie do Świdnicy

3

W czerwcu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy przybędzie arcybiskup Malty Charles Scicluna, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Sporządził dla papieża dokument na temat Chile – za Polską Agencją Prasową podaje Onet.pl.

Arcybiskup Scicluna jest od zeszłego roku drugim, czyli pomocniczym sekretarzem w Kongregacji Nauki Wiary. Jako specjalny wysłannik papieża Franciszka sporządził dla niego w 2018 roku raport na temat pedofilii w Kościele w Chile. Sprawozdanie to było podstawą decyzji, jakie podjął potem papież o wystosowaniu listu do wiernych w tym kraju oraz wezwaniu w maju 2018 roku całego chilijskiego episkopatu. W czasie tego spotkania wszyscy biskupi, łącznie ponad 30, złożyło dymisje na jego ręce. Kilka z nich Franciszek przyjął.

W lutym abp Scicluna był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła, zwołanego przez papieża, watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

9 maja abp Malty przedstawił w Watykanie nowy papieski dokument w formie Motu Proprio ustanawiający normy w sprawie zgłaszania przypadków nadużyć oraz pociągania biskupów do odpowiedzialności.

Jak podaje Onet, decyzja o przyjeździe abp Scicluna zapadła w czerwcu 2018 roku.

Posiedzenie plenarne Episkopatu Polski odbędzie się 13 i 14 czerwca w Świdnicy i Wambierzycach.

/Źródło Onet.pl, PAP/opr. red.

Poprzedni artykułSprawdzili, gdzie jest najwięcej alimenciarzy. Jak wypadła Świdnica?
Następny artykułSzykuje formę na Mistrzostwa Europy w Baku!