Strona główna Temat dnia Nie żyje pierwszy powojenny wiceprezydent Świdnicy

Nie żyje pierwszy powojenny wiceprezydent Świdnicy

0

W Szczecinie w wieku 97 lat zmarł Władysław Sokalski, pierwszy wiceprezydent Świdnicy w 1945 r. Informację podał Świdnicki Portal Historyczny.

Aktor z wykształcenia i zamiłowania. Żołnierz Armii Krajowej, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, robotnik przymusowy w Festung Breslau. W maju 1945 r. przyjechał do Świdnicy i był jednym z inicjatorów reaktywacji teatru w Świdnicy, który działał w latach 1945-1952. Po wyjeździe ze Świdnicy osiadł w Szczecinie, gdzie mieszkał do śmierci wraz z żoną Alicją. Ofiara represji stalinowskich i okresu PRL. W 2015 r. odwiedzili go w Szczecinie przedstawiciele Fundacji IDEA ze Świdnicy, owocem czego było powstanie filmu o nim. O Świdnicy mówił wówczas, że to jego ukochane miasto, z którym wiąże go wiele pięknych wspomnień.

Władysław Sokalski, mimo swojego stosunkowo krótkiego pobytu w Świdnicy w latach 1945-1948 przyczynił się w ogromnym stopniu do ugruntowania polskości Świdnicy, w najtrudniejszym okresie pierwszych lat powojennych. Dla świdniczan jego osoba i wspomnienia, jakimi się podzielił, podczas realizacji filmu, mają szczególne znaczenie. Był żywym świadkiem historii Świdnicy, którą sam współtworzył.

/Źródło Świdnicki Portal Historyczny/

Poprzedni artykułPodium było blisko. Świetny start naszej ekipy w Zakopanem!
Następny artykułPo wypadku utrudnienia na Jodłowej w Świdnicy [FOTO][Aktualizacja]