Strona główna 0_Slider Najlepsza gromada zuchowa w Polsce ma już 20 lat!

Najlepsza gromada zuchowa w Polsce ma już 20 lat! [FOTO]

0

14-letnia Kasia Kowalska-Bębas pewnie nie przypuszczała, że jej kilkuosobowa gromadka zuchów stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych Gromad nie tylko w Świdnicy, ale w Polsce. 23 ŚGZ Leśne Duszki z radością i dumą świętowała jubileusz 20-lecia działalności.

Niebieskie czapeczki, koszulki i emblematy widać przy wielu okazjach – biegach, akcjach porządkowych, miejskich i hufcowych uroczystościach. Gromada dwukrotnie wywalczyła tytuł najlepszej w Polsce! Od 12 lat na czele dzielnych 7,8 i 9-latków stoi Michał Działowski, wychowanek świdnickiej drużyny harcerskiej Dęby i hm. Piotra Pamuły, wieloletniego komendanta Hufca ZHP w Świdnicy. Jego pasja, umiejętność współpracy i budzące podziw metody wychowawcze sprawiają, że do gromady ustawiają się długie kolejki. Obecnie niebieskich zuchów jest ponad 40.

Leśne Duszki to wielka rodzina, o czym można się było przekonać podczas spotkania urodzinowego na świdnickim campingu. Wspólnie świętowały obecne zuchy, młodzież i dorośli, którzy są wychowankami gromady. Nie zabrakło rodziców i harcerzy, od lat wspierających działania Leśnych Duszków. Za zaangażowanie najbardziej zasłużeni otrzymali tytuły Przyjaciół Gromady. Harcmistrz Działowski specjalne podziękowania skierował do swoich najbliższych – mamy, dzięki której trafił do harcerstwa i żony, która wspiera go w realizacji pasji.

Serdeczne życzenia zuchom i rodzinie Leśnych Duszków przekazała Mariola Pamuła, komendantka Hufca ZHP w Świdnicy. – Zobaczcie, warto marzyć! Marzenia naprawdę się spełniają – podkreślała, wskazując na założycieli i obecnie prowadzących gromadę.

Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortów, których było aż sześć i deszczu konfetti. Dzieci wraz z dorosłymi posłały do nieba niebieskie balony z życzeniami, a na tablicy każdy mógł wpisać swój dobry uczynek. Z okazji jubileuszu gromada przygotowała specjalne wydawnictwo. W zbiorze zatytułowanym „Imponderabilia” znalazły się wspomnienia wychowanków i przyjaciół Leśnych Duszków. Ważnym momentem jubileuszu było pasowanie na zucha. Do gromady uroczyście wstąpili Kuba i Antek.

Podczas urodzin było moc zabaw, słodyczy i pysznego jedzenia. Warto dodać, że gromada aktywnie działa na rzecz ochrony planety. Nie było plastikowych sztućców, talerzy i kubeczków, a cały teren po zabawie został gruntownie wysprzątany. Goście w prezencie otrzymali uszyte z firanek siateczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa.

Do wielu życzeń dla Leśnych Duszków dołącza Swidnica24.pl!

Agnieszka Szymkiewicz
Fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKoncert Chopinowski w Krzyżowej
Następny artykułSpłonął samochód [FOTO]