Strona główna 0_Slider Na film Sekielskich biskup świdnicki odpowiada cytatem z Jana Pawła II

Na film Sekielskich biskup świdnicki odpowiada cytatem z Jana Pawła II

56

W dniu urodzin św. Jana Pawła II mszę świętą w katedrze odprawił biskup świdnicki Ignacy Dec. W homilii wspomniał o filmie Tomasza i Marka Sekielskich, poświęconemu ofiarom księży pedofilów. W dokumencie po raz pierwszy pokazano wypowiedzi oprawców dzieci.

Biskup szukał szczególnych wydarzeń i okoliczności, sprawiających, że data urodzin (18 maja 1920 papieża ma szczególną wymowę. Zdaniem biskupa rok 1920 był wyjątkowy w historii Polski ze względu na powstrzymanie zagrożenia bolszewickiego. Miesiąc maj z kolei to miesiąc maryjny, a – jak podkreślał biskup, Jan Paweł II był szczególnie oddany Maryi. I wreszcie 18 – dzień urodzin papieża świdnickiemu biskupowi przywiódł na myśl zakończenie krwawej bitwy o Monte Casino, które nastąpiło w 24. urodziny Jana Pawła II.

Ordynariusz diecezji przypomniał, że za rok przypadnie setna rocznica urodzin papieża Polaka i za o. Maciejem Ziębą wezwał do zwrócenia szczególnej uwagi na spuściznę myśli Jana Pawła II.

Ostatnie zdanie homilii bp. Ignacy Dec poświęcił filmowi „Tylko nie mów nikomu”. Dokument pokazujący krzywdę osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie przez księży w konfrontacji z oprawcami w ciągu tygodnia odnotował ponad 20 milionów wyświetleń i wywołał ogromne poruszenie. Ordynariusz diecezji świdnickiej powiedział: Na zakończenie chciałbym w związku z sytuacją, jaka zaistniała w tym tygodniu, bo otrzymaliśmy taki niespodziewany prezent na niedzielę Dobrego Pasterza właśnie w postaci filmu braci Sekielskich. Ja mam tutaj słowa papieża, które warto, żeby wszyscy o nich pamiętali. Wszyscy, którym zależy na dobru Kościoła, na dobru ojczyzny. Te słowa papież powiedział w Mszanie w 1981 roku. Tak one brzmią, to fragment tylko – „Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Jeśli jest spętane egocentryzmem, kłamstwem, podstępem, może nawet nienawiścią lub pogardą dla innych. Dla tych na przykład, którzy różnią się narodowością, religią lub poglądami. Niewielki będzie pożytek z mówienia i pisania, jeśli słowo będzie używane nie po to, aby szukać prawdy, wyrażać prawdę i dzielić się nią, ale tylko po to, by zwyciężać w dyskusji i obronić swoje może właśnie błędne stanowisko. Słowa mogą czasem wyrażać prawdę w sposób dla niej poniżający. Może się zdarzyć, że człowiek mówi jakąś prawdę po to, żeby uzasadnić swoje kłamstwo. Wielki zamęt wprowadza człowiek w nasz ludzki świat, jeśli prawdę próbuje oddać na służbie kłamstwa. Wielu ludziom trudno wtedy rozpoznać, że ten świat jest boży. Prawda zostaje poniżona także wówczas, gdy nie ma w niej miłości do niej samej i do człowieka.” To są słowa do rozważenia także na dzisiaj i na najbliższy czas, w którym żyjemy.

Prymas Polski, abp. Wojciech Polak w wywiadach podkreślał, że „film  pana Sekielskiego nie był atakiem na Kościół”. W rozmowie z Katarzyną Kolendą – Zaleską w TVN24 dodał również: „Musimy walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu przestępstwa.”  W czerwcu podczas Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy będzie gościł abp. Charles Scicluna, pełnomocnik papieża ds. walki z pedofilią w Kościele katolickim. Wizyta była planowana od roku.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułDni Papieskie na sportowo
Następny artykułŚwiętowali 70-lecie biblioteki