Strona główna Kultura Missa Brevis. Skomponowana dla świdnickiej świątyni

Missa Brevis. Skomponowana dla świdnickiej świątyni

0

26 maja 2019 r., o godzinie 19.00 w Kościele Pokoju Świdnicy odbędzie się niezwykły koncert.Po raz pierwszy w światowej klasy świątyni zabrzmi unikalna kompozycja.

Paweł Pudło, światowej sławy kompozytor na zamówienie Fundacji Dobrej Muzyki skomponował utwór Missa Brevis – czyli „krótka msza”, na sopran, mezzo sopran, dwie waltornie, flet i kwartet smyczkowy. Kompozycja to spotkanie tradycji z nowoczesnością – tradycyjna forma sakralna w nowoczesnym wydaniu młodego warszawskiego kompozytora. Paweł Pudło jest autorem muzyki do filmów, wielkich form orkiestrowo-chóralnych a także twórcą kreatywnym i producentem muzycznym. Ma na swoim koncie między innymi muzykę na otwarcie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, monumentalną kompozycję welcome to Poland and Ukraine.

Fundacja Dobrej Muzyki otrzymała dotację z ministerstwa kultury w programie Zamówienia kompozytorskie realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. – Nasz wniosek został wysoko oceniony i jako jeden z 75 w całej Polsce otrzymał dofinansowanie. Jest to elitarny program i bardzo się cieszymy, że możemy brać w nim udział razem z tak wyjątkowym artystą jak Paweł Pudło – mówi Zuzanna Bator, prezes Fundacji i jedna z wykonawczyń Missy Brevis.

Utwór jest skomponowany specjalnie dla Kościoła Pokoju, w w którym znajduje się dwoje organów, symfoniczne organy Schlaga oraz barokowe organy ołtarzowe. Wykonawcami utworu będą świdniccy organiści oraz Dominika Zamara, sopran z Wenecji, Magdalena Cornelius, mezzosopran z Hamburga, waltorniści z Wałbrzycha Anna i Grzegorz Mondry, flecistka ze Świdnicy Sylwia Waindok i kwartet smyczkowy z Wrocławia. Organizatorami koncertu są Fundacja Dobrej Muzyki, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy oraz Gmina Miasto Świdnica. Patronami honorowymi są biskup ewangelicki Waldemar Pytel i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Wstęp na koncert jest wolny.

/informacja organizatorów/

Poprzedni artykułEurowybory 2019: Frekwencja dwa razy wyższa niż 5 lat temu
Następny artykułZrób Dzień Mamy z „Latem na podwórku”