Strona główna Temat dnia Kwiaty cebulowe – to warto wiedzieć

Kwiaty cebulowe – to warto wiedzieć

0

Kwiaty cebulowe to niezwykle popularna i wdzięczna grupa roślin, której barwne, różnorodne kwiaty przyozdabiają wiosenny ogród, budząc go do życia po szaroburej zimie. Rośliny cebulowe wyróżniają się niezwykłym bogactwem gatunków i odmian, o zróżnicowanym wyglądzie swoich kwiatów. Znaczna część roślin zakwita już wiosną, ale są również gatunki kwitnące latem lub jesienią. Oprócz ozdobnego wyglądu urzekają także pięknym zapachem, który unosi się w ogrodzie w okresie ich rozkwitu. Wysokiej jakości kwiaty cebulowe są dostępne tutaj: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-i-sadzonki/

Kwiaty cebulowe, a zimowanie w gruncie
Wśród roślin cebulowych wyróżniamy gatunki, które mogą zimować w gruncie oraz takie które pozostawione na zimę nie przetrwają mrozów. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. zawilce, jaskry, cyklameny, ranniki, czosnek niedźwiedzi, krokusy, hiacynty, narcyzy, szachownice czy tulipany. Z kolei dalie, pacioreczniki, mieczyki, frezje czy acidantery przemarzają zimą, dlatego ich cebule należy wykopać i przechowywać w suchym i ciepłym miejscu, w temperaturze powyżej zera.

Wybór odpowiednich cebul
Pierwszym istotnym, a nawet kluczowym krokiem poprzedzającym sadzenie jest wybór i zakup odpowiednich cebul, ponieważ tylko zdrowe okazy zapewnią prawidłowe kwitnienie roślin. Jeśli wybierzemy cebulę cechującą się dobrą kondycją to możemy liczyć na bujne i intensywne kwitnienie. Jak więc rozpoznać zdrową cebulę? Przede wszystkim zakupu dokonujmy w miejscachgdzie nie są one narażone na wilgoć czy przesuszenie. Ważne jest aby na powierzchni cebulki nie było przebarwień, uszkodzeń czy zmian chorobowych. Te które wypuściły już liście czy kwiaty nie nadają się do sadzenia. Po zakupie, cebulki powinny być przechowywane w chłodnym i zaciemnionym miejscu lub najlepiej od razu posadzone.

Gdzie i kiedy sadzić rośliny cebulowe
Rośliny cebulowe najlepiej czują się na glebach przepuszczalnych oraz luźnych podłożach o charakterze gliniastym lub ilastym. Miejsce, w którym je sadzimy powinno być dobrane do preferencji poszczególnych gatunków. Doskonale nadają się do słonecznych ogrodów,na rabaty oraz na zacienione miejsca. Narcyzy czy szafiry idealnie sprawdzą się do sadzenia pod drzewami lub krzewami, z kolei hiacynty i przebiśniegi to dobre rozwiązanie do ogródków skalnych. Można uprawiać je także w donicach lub pojemnikach, jako dekoracja na balkonie lub tarasie.

Termin sadzenia roślin cebulowych zależy od określonego gatunku, te które zimują w gruncie sadzimy jesienią, tak aby wiosną cieszyć się ich rozkwitem.

Sadzenie cebul
Przed posadzeniem cebul, podłoże musi zostać dokładnie odchwaszczone, przekopane oraz wyrównane. Głębokość ich posadzenia zależy od wielkości cebulki, otwór w ziemi powinien być równy jej trzykrotnej wysokości. Większe cebule wykładamy pozostawiając między nimi odstępy około 10-20 centymetrów, z kolei tym mniejszym wystarczy rozstawa wynosząca od 3 do 7 centymetrów.

Czym najlepiej sadzić cebule? Przydatnym narzędziem może być tzw. sadzarka, czyli narzędzie służące do wykonywania otworów w ziemi o gładkich ścianach. Za ich pomocą łatwo można uzyskać pożądaną wysokość dołka, ponieważ wyposażone są we wskaźniki głębokości. Kolejnym pomocnym narzędziem jest pikownik, zakończony spiczastym kolcem, przydatny szczególnie do sadzenia cebulek o niewielkich rozmiarach. Dobrym rozwiązaniem są również plastikowe koszyczki, w których umieszczamy cebule w ziemi, dzięki nim łatwiej jest wykopać je po sezonie.

Pielęgnacja i nawożenie
Posadzone cebule najlepiej okryć warstwą torfu bądź kory, która chroni glebę przed głębokim zamarzaniem oraz zbytnią utratą wilgoci. Cebule wymagają regularnego, obfitego podlewania, szczególnie te uprawiane w pojemnikach. Aby zapewnić im prawidłowy rozwój konieczne jest nawożenie nawozem wieloskładnikowym, bogatym w azot, fosfor, wapń i potas, kilkukrotnie w ciągu sezonu.

Cebule niektórych gatunków wymagają wykopywania na początku lata, po okresie kwitnienia, ponieważ pozostawione w nagrzanej, wilgotnej glebie są narażone na rozwój chorób. Z kolei cebule hiacyntów, tulipanów oraz lilii powinny być wykopywane co roku, ponieważ pozostawione w tym samym miejscu w glebie w następnym sezonie będą słabiej kwitły.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDachowanie na trasie Godzieszówek-Roztoka
Następny artykułAlarmy bombowe podczas matur w świdnickich szkołach