Strona główna Wydarzenia Szkolenie BHP online, czyli alternatywa dla tradycyjnej formy

Szkolenie BHP online, czyli alternatywa dla tradycyjnej formy

0

Szkolenia prowadzone osobiście przez instruktorów BHP mają kilka ważnych zalet, ale także olbrzymią liczbę bardzo poważnych wad. Dziś, dysponując odpowiednią technologią i właściwie przygotowując harmonogram szkolenia, można ze zdecydowanie lepszym skutkiem przenieść je w rzeczywistość wirtualną. Taka oferta jest już dostępna na rynku, np. na stronie ekofit.pl

Szkolenie BHP online
Przede wszystkim forma wirtualnego szkolenia jest zdecydowanie mniej uciążliwa dla pracowników. Nie trzeba szukać miejsca w firmie, gdzie takie szkolenie mogłoby się odbyć, ani tracić czasu (i pieniędzy) na dojazdy do firmy szkoleniowej. Szkolenia online mają dokładnie tę samą wartość merytoryczną, co szkolenia tradycyjne, z jednym tylko zastrzeżeniem – ponieważ pracownik ma nieco większą swobodę w realizacji tego kursu, może poświęcić mu więcej uwagi i wtedy skuteczność szkolenia BHP będzie nawet wyższa niż w przypadku szkoleń stacjonarnych. Coraz więcej firm szkoleniowych stara się wejść na rynek szkoleń online, ale prawda jest taka, że wciąż tylko nielicznym udaje się utrzymać wysoki poziom.

Czego unikać, a o co zabiegać?
W szkoleniach BHP online, co widać w ofercie ekofit.pl, ważnych jest kilka aspektów. Przede wszystkim osoba tworząca szkolenie musi skupić się na formie przekazania wiedzy. Ponieważ kontakt z instruktorem jest mocno ograniczony, wszystkie materiały muszą być wyczerpujące, kompletne, jednoznaczne i aktualne. Warto zabiegać o to, by program szkolenia BHP był dostosowany do specyfiki konkretnej firmy lub, w miarę możliwości, zakresu obowiązku poszczególnych pracowników. Unikać za to trzeba wszystkich szkoleń online pisanych w szablonach i nieaktualizowanych od lat. Mniej uwagi poświęca się ostatnio cenom takich szkoleń – pracodawcy mają świadomość, że koszt będzie zależał od jakości, a poza tym trzeba na to patrzeć szerzej: nie tylko szacować cenę samego szkolenia, ale również wartość czasu, który pracownicy będą musieli poświęcić na realizację programu.

Dlaczego warto przenieść szkolenie BHP do sieci
Dużą zaletą szkoleń BHP online jest ich elastyczność. Materiały udostępniane pracownikom mogą być najczęściej dość dowolnie modyfikowane, dzięki czemu kurs nie jest tylko abstrakcyjnym wykładem, ale zawiera treści praktyczne i faktycznie mające znaczenie w danej firmie czy na konkretnych stanowiskach. W związku z tym istnieje możliwość organizacji szkoleń online z zakresu BHP prawie na wszystkie stanowiska i dla wszystkich firm.

Jest to także świetny sposób, aby odrobinę je urozmaicić. O ile tradycyjna forma wymaga, by pracownicy poświęcili swój czas, to w przypadku szkoleń online można je realizować w dowolnym momencie, również w czasie przerw. Pojawiają się nawet od czasu do czasu pomysły, by szkolenia BHP stawały się częścią imprez integracyjnych, co pozytywnie wpływa i na frekwencję, i na zainteresowanie tematem, ponieważ wszystko odbywa się w bardzo swobodnej atmosferze.

Przyszłość tradycyjnych form szkolenia
Szkolenia BHP online dają olbrzymie możliwości rozwoju. Ta forma pozwala na tworzenie ciekawych materiałów i prezentowanie ich w atrakcyjny sposób, co przekłada się i na merytoryczną wartość, i na subiektywne postrzeganie tych szkoleń jako ciekawszych i bardziej przydatnych. Ponieważ zaś ceny nie odbiegają drastycznie od kosztów organizacji klasycznego szkolenia BHP, to można śmiało powiedzieć, że te internetowe są pod wieloma względami bliższe ideałowi.

Według wielu opinii to właśnie szkolenia BHP przez internet stanowią przyszłość tego rodzaju kursów. Organizatorom zapewniają niezbędną elastyczność, pracodawcom zapewniają maksymalny komfort i pozwalają na optymalizację kosztów, natomiast dla pracowników to rozwiązanie wiąże się z najmniejszym obciążeniem. Każdy wygrywa. Warunek oczywiście pozostaje jeden: z tych wszystkich zalet korzystają tylko ci, którzy decydują się na profesjonalnie przygotowane szkolenia. Te, które są tworzone wyłącznie na bazie szablonów, nie dają wcale lepszych rezultatów.

/Artykuł sponsorowany/