Strona główna 0_Slider Ryś odzyskał blask dzięki fachowcom z Jaworzyny Śląskiej

Ryś odzyskał blask dzięki fachowcom z Jaworzyny Śląskiej [FOTO]

1

Zabytkowy parowóz wąskotorowy Ryś, atrakcja turystyczna Chrzanowa, doczekał się renowacji w Pracowni Konserwatorskiej Taboru Kolejowego działającej przy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej. Pod koniec marca lokomotywa wróciła do Chrzanowa.

Parowozy Ryś powstawały w chrzanowskich zakładach Fablok w latach 1946-1950. Osiągały prędkość 20 km/h i miały moc 70 KM, przeznaczone były do pracy w kopalniach, hutach, cukrowniach i innych zakładach przemysłowych. W roku 2004 jeden z egzemplarzy tej lokomotywy stanął na pl. Tysiąclecia w Chrzanowie w charakterze pomnika. Z uwagi na jego zły stan techniczny zdecydowano się na wykonanie remontu, przywrócenie pierwotnej kolorystyki parowozu z 1946 roku i wstawienie szyb.

Prace zostały zlecone przez Muzeum Miejskie w Chrzanowie, w listopadzie 2018 został zabrany i przewieziony do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Tu przeszedł gruntowaną renowację, zgodnie z zatwierdzonym programem prac konserwatorskich przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków – mówią przedstawiciele jaworzyńskiego muzeum. Pod koniec marca Ryś powrócił do Chrzanowa, gdzie w tym roku obchodzone jest 100-lecie zakładów Fabloku, w których został zbudowany.

Zadowolenia z powrotu parowozu nie krył burmistrz Robert Maciaszek oraz chrzanowscy urzędnicy. – Po renowacji w Jaworzynie Śląskiej wygląda, jakby właśnie opuścił PFL „Fablok” w latach produkcji modelu – chwalili efekty remontu.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Gmina Chrzanów

Poprzedni artykułAKS Strzegom nowym liderem tabeli
Następny artykułDrugi wiosenny skalp juniorów starszych