Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Fasolka z orzełkiem na jarmarku wielkanocnym

Fasolka z orzełkiem na jarmarku wielkanocnym

0

Już w najbliższą sobotę w Pszennie odbędzie się gminny Jarmark Wielkanocny. Z okazji ubiegłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bojanicach będą wręczać nasiona polskiej fasoli z orzełkiem.

Fasola z orzełkiem, nazywana też “fasolą niepodległości”, w 2010 roku została zarejestrowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wpisana na listę produktów tradycyjnych. Jej białe nasiona natura ozdobiła oryginalnym znamieniem w kolorze wiśniowo-czerwonym w kształcie “orzełka”. W okresie zaborów na Sądecczyźnie traktowano ją jako symbol patriotyczny.

Podczas sobotniego jarmarku wielkanocnego w Pszennie członkinie bojanickiego KGW wręczać będą nasiona tejże fasoli. – Przygotowaliśmy 100 opakowań tych patriotycznych nasion, celem rozpowszechnienia ich w naszej gminie. Mamy nadzieję, że dzięki Państwa życzliwości i chęci jej uprawiania, zachowamy ją dla następnych pokoleń – mówi Janina Marciniak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bojanicach.

Jak podkreślają organizatorzy jarmarku, celem corocznej imprezy jest promowanie lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze świętami wielkanocnymi, promowanie efektów twórczości manualnej w środowisku lokalnym oraz przypomnienie i utrwalenie tradycji. Udział w jarmarku zadeklarowało 32 wystawców.

Kiermasz rozpocznie się 13 kwietnia 2019 roku o godzinie 13.30 w sali Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika na ul. Wrocławskiej 15 w Pszennie.

/Gmina Świdnica, opr. mn/