Strona główna 0_Slider Ponad 100-letnia kronika Świdnicy po raz pierwszy ukazała się w języku polskim...

Ponad 100-letnia kronika Świdnicy po raz pierwszy ukazała się w języku polskim [KONKURS]

0

Nakładem świdnickiego wydawnictwa Errata-Kubara Lamina wydana została pochodząca z 1908 roku „Kronika miasta Świdnicy”, napisana przez świdnickiego nauczyciela Wilhelma Schirrmanna. – Jest to pierwsze wydanie tej książki w języku polskim! – mówi redaktor naczelny wydawnictwa Andrzej Dobkiewicz.

Schirrmann cały wysiłek kronikarza skupił przede wszystkim na okresie XIX i początku XX wieku, a zatem czasach, które były mu bliskie, współczesne i które w jakiejś mierze współtworzył na lokalnym, świdnickim gruncie, angażując się chociażby w pracę na płaszczyźnie działalności związkowej i stowarzyszeniowej. Gdy poprzednie epoki opisywał na podstawie dostępnych mu źródeł jedynie z perspektywy retrospektywnej, to w swe bliższe czasy włożył całe swe serce i całą duszę. Z wielką pasją przedstawiał on zagadnienia o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym – mówi Sobiesław Nowotny, autor tłumaczenia.

Aby wzbogacić obecne, pierwsze, polskie wydanie kroniki Wilhelma Schirrmanna, poszerzono treść książki o obszerną wkładkę ilustracyjną. Składa się na nią blisko 100 wizerunków wybitnych osób, które urodziły się w Świdnicy, żyły i pracowały w naszym mieście oraz zmarły w nim lub poprzez nawet krótki związek ze Świdnicą, odcisnęły swój ślad w jej dziejach. Oczywiście przedstawione na rycinach, rzeźbach, grafikach i zdjęciach postacie, nie wyczerpują całego panteonu słynnych i wybitnych postaci związanych z naszym miastem. Stanowią jedynie wybór ze zdecydowanie większego zbioru historycznych postaci, które ze względu na swoją pracę i zaangażowanie, zasługują na upamiętnienie.

„Kronika miasta Świdnicy” ukazała na rynku księgarskim w mijajacym tygodniu. Będzie do nabycia w redakcji „Wiadomości Świdnickich” (aleja Niepodległości 3/5) oraz w sprzedaży wysyłkowej (www.errata.pl, [email protected]). Zgodnie z planami wydawnictwa będzie to pierwsza pozycja z serii książek „Biblioteka Historyczna”, którą stanowić będą pozycje napisane kilkadziesiąt lat temu, a stanowiące dziś podstawowe źródło do dziejów Świdnicy.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

KONKURS

Dwa egzemplarze przetłumaczonej kroniki czekają na czytelników portalu Swidnica24.pl. Po jednym otrzymają te osoby, które jako pierwsze prawidłowo odpowiedzą na pytanie, jakie imię nosił pierwszy władca z dynastii Piastów świdnicko-jaworskich.

Odpowiedzi należy przesyłać na adres [email protected], wpisując w temacie KRONIKA. W treści należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu (do wiadomości redakcji) oraz wpisać zgodę na publikacje imienia i nazwiska w razie wygranej. Na odpowiedzi czekamy do 22 kwietnia.

Poprzedni artykułW Wielką Sobotę z MKP Wołów [RELACJA LIVE]
Następny artykułZmarł na podwórzu