Strona główna 0_Slider Olimpijskie sukcesy uczniów świdnickiego Banacha

Olimpijskie sukcesy uczniów świdnickiego Banacha

1

Znakomicie kończy się rok szkolny dla uzdolnionych uczniów II LO im. Stefana Banacha. Z sukcesem wystartowali w wieloetapowych olimpiadach i w kieszeni mają maturę oraz miejsce na renomowanej uczelni.

Kinga Kępa już w II klasie zdała maturę z języka polskiego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym) na 100%. W Konstancinie podczas ogłoszenia wyników zawodów III stopnia XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego uczennica uzyskała tytuł finalistki i awansowała do części ustnej. W finale Olimpiady zmierzyła się z interpretacją porównawczą wierszy Wisławy Szymborskiej i Bronki Nowickiej, mogła też zaprezentować sylwetkę ulubionego poety – Zbigniewa Herberta – oraz wybrane zagadnienie z nauki o języku. Pobyt w Konstancinie i Warszawie to nie tylko zmagania olimpijskie, ale również udział w spektaklu teatralnym, zwiedzanie Wilanowa i przede wszystkim możliwość poznania wspaniałych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Opiekunką olimpijki jest Renata Duda.

W Gdańsku-Oliwie odbyły się zawody centralne XLV Olimpiady Historycznej, w których wziął udział Michał Pfanhauser, tegoroczny absolwent klasy humanistycznej. Młody mediewista zmagał się zarówno z zadaniami pisemnymi, czyli wypracowaniem na temat “Papiestwo wobec Polski od chrztu do soborów powszechnych w XV wieku” oraz tekstem źródłowym traktującym o Karolu Wielkim, jak i odpowiedzią ustną, w trakcie której mógł wykazać się wiedzą z zakresu znaczenia wypraw krzyżowych, kolonizacji na prawie niemieckim czy też średniowiecznej sztuki oblężniczej. Zwieńczeniem dwudniowych zmagań stał się otrzymany przez ucznia tytuł finalisty, zwalniający go z egzaminu maturalnego z historii, z wynikiem 100%, oraz uprawniający do pierwszeństwa w rekrutacji na wiele kierunków humanistyczno-społecznych na wyższych uczelniach w Polsce. Opiekunem jest Małgorzata Krawczyk.

W Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH są już ostateczne wyniki, po finałach, które odbyły się w Krakowie:

Tytuł Laureata zdobyli:

Kinga Kępa w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z geografii z elementami geologii
Andrzej Kukla w Matematycznej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH
Sebastian Melańczuk w Matematycznej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH

Tytuł Finalisty

Michał Butmankiewicz w Matematycznej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH

Laureaci mogą rozpocząć studia na krakowskiej AGH bez rekrutacji.

Opiekunami olimpijczyków byli Agnieszką Grymek (nauczyciel matematyki) i pani Jolanta Skarzyńska (nauczyciel geografii).

-Jestem dumny z naszych uczniów, dziękuję opiekunom za przygotowanie do olimpiad. I zachęcam młodzież z klas gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych do kontynuowania nauki i olimpijskich sukcesów w Banachu – mówi dyrektor Jacek Iwancz.

/II LO, opr. red./

Poprzedni artykułDzień otwarty w ZSM i ZSBE przeniesiony
Następny artykułSejmik dolnośląski poparł strajk nauczycieli