Strona główna 112 Nowi strażacy w powiecie. 49 druhów zdało egzamin

Nowi strażacy w powiecie. 49 druhów zdało egzamin

1

Szkolili się na zalewie, złomowisku i w komorze dymowej. Blisko pięćdziesięciu druhów ukończyło kurs dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Teraz mogą już brać udział w akcjach gaśniczych i pomagać mieszkańcom powiatu świdnickiego.

Kilka dni temu zakończył się kurs zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP w Świdnicy. – Tematyka szkolenia teoretycznego i praktycznego dotyczyła między innymi: pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, udzielania pierwszej pomocy, działań podczas zdarzeń z materiałami niebezpiecznymi i pożarami, ratownictwa technicznego na szlakach komunikacyjnych, ratownictwa na akwenach, obsługi mechanicznych urządzeń ratowniczych, sprawiania drabin, prowadzenia korespondencji radiowej, BHP – wylicza Jacek Kurczyński ze świdnickiej straży pożarnej.

Zajęcia odbywały się na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Świdnicy, Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu, zalewu Komorów, złomowisku samochodów PHU Car-Stal w Świdnicy.

Oprócz zajęć teoretycznych każdy z absolwentów poddany został testowi w kontenerowej komorze dymowej, w której sprawdzano umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony układu oddechowego i ubraniach ochronnych podczas pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym (zmęczenie, brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura, hałas), a także poruszania się w nieznanym i skomplikowanym przestrzennym układzie komunikacji poziomej i pionowej – dodaje Kurczyński.

Na dwa szkolenia zgłoszonych zostało 51 druhów. Egzamin zdało 49 z nich. – Nowi absolwenci uzyskali uprawnienia do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych, co w znaczący sposób wzmacnia siłę bojową jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu świdnickiego – podkreśla rzecznik świdnickiej straży.

/PSP Świdnica, opr. mn/