Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Kontrola posmogowa w Jaworzynie Śląskiej. Sprawdź stan swoich płuc!

Kontrola posmogowa w Jaworzynie Śląskiej. Sprawdź stan swoich płuc!

1

Już 11 kwietnia w Jaworzynie Śląskiej pojawi się spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania płuc, czyli spirometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Jak podają przedstawiciele fundacji, jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania lub duszności – komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Ostatni raport NIK (2018) O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną  z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Jana Pawła II 3 (między 10.00 a 16.00). Następnie ruszy do Wrocławia. Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania. Zapisy rozpoczynają się na 7 dni przed wydarzeniem.

/Fundacja NEUCA dla Zdrowia, opr. mn/

Poprzedni artykułAranżacja pokoju dla gości
Następny artykułRemont na stacji Świdnica Miasto. Fragment peronu zamknięty [FOTO]