Strona główna Kultura Dawne mapy na wystawie

Dawne mapy na wystawie

0

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na wystawę pt. Silesia et Ducati Silesiae – dawne mapy Śląska i księstw śląskich Jonasa Scultetusa i Fridericusa Khunoviusa ze złotego wieku kartografii niderlandzkiej.

Wystawa przedstawia widzowi po raz pierwszy w historii muzealnictwa śląskiego (zarówno przedwojennego – niemieckiego, jak i powojennego – polskiego) zespół wszystkich map Śląska i księstw śląskich formatu folio (atlasowego), jakie zostały wydane głównie w XVII w. w najważniejszym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficzne tego wieku jakim był Amsterdam. Chodzi tutaj o przedstawienie map w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie wydanie i ukazanie na mapach zmian sygnatur wydawców czy innych elementów treści kartograficznej, które skutkowały tym, że mamy do czynienia z innym stanem danej mapy. Problematyka ta w dotychczasowej literaturze przedmiotu była przedstawiana zawsze tylko fragmentarycznie w kontekście prezentacji danych zbiorów czy węższego tematu. Przedstawienie jej w całości na niniejszej wystawie jest pierwszym takim podejściem i prezentacją tych map.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 24 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 i będzie poprzedzony wykładem (o godz. 17.00) dr. Kazimierza Kozicy n/t historii XVI- i XVII-wiecznej kartografii śląskiej. Wystawa potrwa do 16 czerwca 2019 r.

/opr. red./

Poprzedni artykułPies pilnował potrąconego kompana [FOTO/VIDEO]
Następny artykuł„Sercowe” spotkanie wielkanocne