Strona główna 0_Slider Zabytkowa willa z nowym właścicielem i dotacją na remont

Zabytkowa willa z nowym właścicielem i dotacją na remont [FOTO]

8

Jest szansa, że imponująca willa przy ulicy Muzealnej wreszcie odzyska dawny blask. Zabytkowy gmach został w lutym 2019 roku przejęty przez nowego właściciela, mieszkankę powiatu świdnickiego, która planuje odrestaurować budynek posiłkując się archiwalnymi dokumentami i zdjęciami wykonanymi w czasach jego świetności. W pierwszej kolejności wykonane zostaną prace zabezpieczające, dzięki którym willa nie ulegnie całkowitej dewastacji. Ma w tym ma pomóc dotacja z budżetu miasta.

Budynek przy ulicy Muzealnej 4 został wzniesiony w 1892 roku jako prywatna willa „Morys Ruh” znanego świdnickiego inżyniera wiertnika Morisa. Na fragmencie elewacji zachodniej ściany kamienicy znalazła się postać górnika sztygara, natomiast na kartuszu umieszczonym w portalu bramy głównej znalazło się górnicze godło, charakterystyczne dla zawodu wykonywanego przez właściciela obiektu.

W latach 1939-1945 w willi mieściło się Muzeum Miejskie, od którego pochodzi nazwa ulicy. Zajęto w nim dla celów wystawienniczych dziewięć pomieszczeń. W otwartej w sierpniu 1939 roku ekspozycji znalazły się zabytki archeologiczne, broń, wyroby rzemiosła, eksponaty obrazujące kulturę mieszczańską, wiejską i kościelną, ubiory, wyroby z porcelany, cyny, rękopisy, czy też druki.

Ulica Muzealna 4 (zdjęcie z kolekcji Horsta Adlera, zasoby Świdnickiego Archiwum Cyfrowego – Świdnica – Moje Miasto)

W październiku 1955 roku do kamienicy przeniesiono internat I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza, w którym zamieszkało 57 dziewcząt i 34 chłopców. W latach 1963-1969 przy Muzealnej 4 mieściły się pracownie przedmiotowe: fizyczna, chemiczna i biologiczna oraz biblioteka szkolna. Edukacyjną funkcję budynek utracił na początku lat 90. XX wieku, gdy liceum przeniosło się na ulicę Pionierów.

Po sprzedaniu kamienicy przez powiat świdnicki, zabytkowy budynek przechodził z rąk do rąk, popadając w coraz większą ruinę. Wraz ze stwierdzeniem przypadków odpadania gzymsów sprawą willi zajął się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który w 2014 roku wydał nakaz doprowadzenia kamienicy do należytego stanu. Ówczesny właściciel zdecydował się na doraźne zabezpieczenie budynku poprzez zamontowanie siatki, która miała zatrzymywać spadający tynk i fragmenty gzymsów. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi nie rozpoczęto kapitalnego remontu.

Teraz jednak pojawiła się nadzieja, że 127-letni obiekt nie ulegnie całkowitej dewastacji. W lutym 2019 roku budynek został kupiony przez mieszkankę powiatu świdnickiego, która planuje odrestaurować willę i tchnąć w nią nowe życie. Jak wyjaśnia właścicielka, na razie jest za wcześnie, by mówić o funkcji, jaką w przyszłości będzie pełniła kamienica przy Muzealnej. Pewne jest jednak podjęcie prac zabezpieczających. W pierwszej kolejności wykonany zostanie remont dachu, na co udało się pozyskać 50 tys. złotych z budżetu miasta w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy świdnickich zabytkach.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułŚwidnicka Truskawka na nagraniach i koncertach
Następny artykułPokazy karate w SP 8 [FOTO]