Strona główna Wydarzenia Świdnica Wysprzątali żydowski cmentarz

Wysprzątali żydowski cmentarz

7

Z inicjatywy pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami świdnickiego magistratu uporządkowano teren starego cmentarza żydowskiego, znajdującego się na wzgórzu u zbiegu ulic Esperantystów i Stęczyńskiego.

fot. UM Świdnica

Wykonane we wtorek prace porządkowe to kolejny element troski o świdnicki kirkut. Przez lata sprzątała go młodzież z Gimnazjum nr 4, zaś w 2016 roku porządki przeprowadzono tam z inicjatywy Stowarzyszenia Cukunft, przy wsparciu wolontariuszy z Kościoła Zielonoświątkowego – Świdnica dla Jezusa.

Przypomnijmy, w lutym izraelskie media poinformowały o zdewastowaniu świdnickiego cmentarza przy ulicy Esperantystów. Jak relacjonowała Żydowska Agencja Telegraficzna, co najmniej 15 nagrobków miało zostać roztrzaskanych, a inne miały zostać wymalowane czarną farbą. Agencyjna depesza ukazała się m.in. na łamach gazet The Times of Israel oraz The Jerusalem Post. Według prasowych doniesień, do aktu wandalizmu miało dojść w związku z trwającym konfliktem polsko-izraelskim. W rzeczywistości nie doszło jednak do jakichkolwiek aktów wandalizmu, a podawane informacje okazały się fałszywe.

/mn/

fot. UM Świdnica

Poprzedni artykułZatańczą przeciw przemocy
Następny artykułPo raz czwarty zagrają dla Kuby